عجایب شگفت انگیز درباره روسیه!

روسیه بزرگترین کشور جهان است. این کشور 147 میلیون جمعیت دارد و اولین انسان را به فضا فرستاد. از طرفی روسیه مقدار بسیار زیادی نفت خام دارد. این ها مطالبی است که وقتی اسم روسیه می آید، بیشتر مردم دنیا به آن فکر می کنند. اما درواقع خیلی چیزهای غیر قابل باور در مورد روسیه وجود دارد که هنگامی که مقصد سفرتان تور روسیه باشد ، آن ها را کشف می کنید.

1-مردم روسیه شیره درخت را می نوشند!

بله درسته ! شیره درخت! شیره درخت غان یکی از مشهور ترین نوشیدنی های روسیه است. به همین دلیل روس ها مزه این نوشیدنی را به خوبی می شناسند. در ابتدا این ایده از آن جا به ذهنشان رسید که در دوران باستان، مردم روسیه از شیره درخت به عنوان مواد خام درست کردن نوشیدنی استفاده می کردند.
برای این که این نوشیدنی را امتحان کنید، باید به یک جنگل بین ماه های مارچ و آپریل بروید (فروردین و اردیبهشت)، درست وقتی که برف ها در حال آب شدن هستند. یک سوراخ کوچک با عمق تقریبا دو سانتی متر روی تنه درخت ایجاد کنید. یک نی داخل آن قرار دهید و یک ظرف شیشه ای زیر آن قرار دهید. معمولا یک درخت حدود دو یا سه لیتر نوشیدنی در روز تولید می کند!

به نظرتان این عجیب نیست که شیره درخت را بنوشید؟ شاید! اما این هیچ آسیبی به درخت وارد نمی کند. تنها مسئله ای که باید به آن دقت کنید این است که وقتی کارتان تمام شد روی سوراخی که ایجاد کردید را ببندید. مصرف این نوشیدنی برای سلامتیتان خوب است. این نوشیدنی برای قلب و رگ هایتان بسیار مفید است و مانع ورم، عفونت و همچنین فاسد شدن دندان هایتان می شود.

2- مردم روسیه 6 ماه سال در تاریکی زندگی می کنند

می توانید تصورش را بکنید که یک شب به اندازه 6 هفته یا حتی 6 ماه طول بکشد؟ این یک حقیقت برای صدها هزار نفر در روسیه است. در شهرهای بالای دایره قطب شمال، شب قطبی به اندازه روز قطبی می تواند به طور غیر قابل باوری برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند.
نزدیک 178.000 نفر در نوریلسک (Norilsk) که 2.881 کیلومتر تا موسکو فاصله دارد زندگی می کنند. این شهر یکی از سردترین و شمالی ترین شهرهای جهان است. این جا 280 روز در سال دمای هوا زیر صفر درجه است و تابستان به معنای مرسوم اصلا وجود ندارد. قیمت غذا در این ناحیه بسیار گران است. به این خاطر که آوردن غذا از مرکز روسیه زمان و هزینه زیادی می برد. از طرفی چون مواد غذایی در این منطقه عمر طولانی دارند، اغلب بی مزه هستند.

ممکن است بگویید که این شرایط برای انسان غیر قابل تحمل است. اما برای مردم روسیه دمای پایین هوا نگران کننده نیست. خیلی از مردم زمستان طولانی و دمای منفی 30 درجه سانتیگراد را دوست دارند چون می توانند در زمستان اوقات خوش تری از تابستان که تقریبا برایشان وجود ندارد، داشته باشند. در طول زمستان مردم می توانند از نور شمال لذت ببرند، ورزش های زمستانی انجام دهند و جالب است که بدانید در زمستان مهمانی های ساحلی می گیرند.

3- مردم روسیه 118 روز در سال تعطیل هستند

علی رغم زمستان طولانیشان، مردم روسیه دپرس و افسرده نمی شوند و دوست دارند که از زمانشان لذت ببرند. آیا می دانید روس ها چند روز تعطیلی دارند تا به این خوش گذرانی هایشان برسند؟ در مجموع 118 روز در یک سال! هیچ کس دیگری در دنیا این تعداد تعطیلی را ندارد. البته مرخصی های سالانه را نیز حساب نکرده ایم!
مردم روسیه سال نو را یک بار در 31 دسامبر براساس تقویم گریگوری جشن می گیرند و یک بار دیگر در 13 ژانویه بر اساس تقویم جولیان و به آن سال نو قدیمی می گویند. بعضی از مردم روسیه سال نو را 11 بار، هر بار برای یکی از نواحی کشور جشن می گیرند و دلیل آن خوشگذرانی بیشتر است.
در Ulyanovsk  دولت یک تعطیلی جدید در روز 12 سپتامبر به نام روز لقاح تعیین کرده است و نرخ زاد و ولد در ماه ژوئن دو برابر می شود!

4- آن ها گلف روسی بازی می کنند

چه کار می توان کرد وقتی فصل بازی گلف در روسیه فقط 5 ماه قابل اجراست ولی بازی انقدر مشهور است که نمیتوان از آن چشم پوشی کرد!؟ خوب جواب واضح است! روس ها در تمام فصل ها و تمام شرایط آب و هوایی گلف بازی می کنند. در روسیه در برف گلف بازی می کنند و حتی یک ورژن عجیب و غریب تر هم به نام گلف هلیکوپتری وجود دارد که همگی آنها جزو جاذبه های گردشگری روسیه نیز به شمار می روند.
مسابقات هلی گلف ( گلف هلیکوپتری) هرساله برگزار می شود. خلبان، هدایتگر و بازی کن سعی می کنند که یک توپ خیلی بزرگ را در مسیر مانع دار با تمام سرعت ممکن از یک هلیکوپتر هدایت کنند. مردم این کشور بر این باورند که یک زمستان طولانی دلیل این نمی شود که تفریحاتشان را کنار بگذارند.

5- روسیه ای ها وقتی از حمام یا سونا بیرون می آیند به هم تبریک و شادباش می گویند!

شما انتظار ندارید که وقتی که از حمام بیرون می آیید بهتان تبریک بگویند. درسته؟ این مسئله هم فقط در روسیه ممکن است. روسیه ای ها می گویند که امیدواریم که از حمام خود لذت برده باشید و به معنای واقعی کلمه برای داشتن یک شستشوی خوب به شما تبریک می گویند.
در روزگار قدیم که فقط حمام های عمومی وجود داشت مردم روسیه این را به هم می گفتند. چراکه ممکن بود یک نفر در حمام با کربن مونوکسید مسموم شود. به همین دلیل وقتی از حمام بیرون می آمدند به هم تبریک می گفتند. امروزه مردم این جمله را از روی عادت می گویند.

6-روس ها معتقدند اندازه اجسام مهم است!

روسیه ای ها می گویند بزرگ تر بهتر است. مردم روسیه دوست دارند که همه چیز غول پیکر باشد. این کشور بلندترین ساختمان های اروپا، بزرگترین مراکز خرید اروپا، بزرگترین زیردریایی دنیا، طولانی ترین ریل قطار و همچنین بزرگترین فروشگاه مخصوص کودکان را دارد و جالب است که بدانید تا همین چند وقت پیش رکورد بلندترین و طولانی ترین پل کابلی را در جهان داشت.آن ها حتی بزرگترین اسپینر دنیا را نیز ساختند. وقتی دوستان روسی را ملاقات می کنید، برای یک میز پر از غذا و نوشیدنی آماده باشید. اگر هم قرارتان یک باربیکیو است آماده باشید که برای یک مدت خیلی طولانی و پایان ناپذیر در فضای آزاد بنشیند و با سیخ های بسیار بزرگ شیشلیک (کباب) بخورید والبته آماده باشید که در فضای باز مورد هجوم پشه های بزرگ نیز قرار بگیرید!

7- آن ها خانه هایشان را با خرس ها شریک می شوند!

تعدادی از مردم روسیه خرس را در آپارتمان هایشان نگه می دارند! مقامات کشور خیلی سعی کردند که نگهداری از خرس به عنوان حیوان خانگی را ممنوع کنند اما این عمل قانونی باقی ماند. صاحبان آن ها به شما این اطمینان را می دهند که خرس هایشان مهربان و صمیمی هستند و به هیچ عنوان به شما آسیبی وارد نمی کنند.اما آیا شما حرفشان را باور می کنید؟ اگر شما دیدید که یک نفر دارد با یک خرس قدم می زند، توصیه می کنیم که به آن ها خیلی نزدیک نشوید.

8- آن ها هنوز هم با اتوبوس های برقی (trolleybus) سفر می کنند

این وسیله حمل و نقل که بین اتوبوس و تراموای برقی است هنوز هم در روسیه خیلی مشهور است.  خیلی از اروپایی ها و کشور های پسا سوسیالیستی این تکنولوژی را رها کردند ولی روسیه به دلیل برق ارزان هنوز هم از این سیستم استفاده می کند. امروزه در این وسیله های حمل و نقل عمومی، اینترنت هم قابل دسترسی است. یکی از جاذبه های گردشگری روسیه ، همین اتوبوس های برقی است که با قدمت و بسیار جالب هستند.

9- آن ها هر روز سوپ می خورند

میانگین مردم روسیه بدون سوپ نمی توانند به زندگی خود ادامه دهند. پس اصلا سورپرایز نشوید اگر به خانه کسی در روسیه دعوت شدید و دیدید که با یک دیگ بزرگ سوپ منتظرتان هستند. به احتمال زیاد این دیگ با borsch (نوعی سوپ قرمز رنگ روسی) پر شده است. روسیه ای ها به طور معمول سوپ را در زمان ناهار سرو می کنند. گاهی اوقات سوپ را به عنوان پیش غذا و گاهی اوقات هم به عنوان غذای اصلی سرو می کنند. معمولا در کنار سوپ نان یا چربی خوک سرو می شود.

10- مردمی در روسیه وجود دارند که شاخ گوزن می خورند و با منقار پرنده ها بازی می کنند!

روسیه با بیشتر از 200 گروه قومی متفاوت، چند نژادی ترین کشور جهان است. امروزه حدود 42000 نفر از شهروندان کشور بومی هستند. به عنوان مثال، ننات ها، که حدود 30000 نفر هستند، در تندرا ( دشت های مرتفع قطبی) زندگی می کنند. آن ها از پوست گوزن، چادر درست می کنند، شاخ گوزن های شمالی جوان را می خورند و کودکانشان با منقار پرنده ها بازی می کنند و به صورت عشایری زندگی می کنند. همچنین کودکان این گروه با هلیکوپتر به مدرسه می روند!

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید