ورود موقت کالا چیست؟

ورود موقت کالا چیست؟

 

واردات به کشورها به دو صورت انجام می گیرد. واردات قطعی که در آن همه هزینه ها پرداخت و کالا برای همیشه وارد کشور مصرف کننده می شود. روش دیگر واردات به کشورها، ورود موقت کالا برای مدت زمان معین است که در این متن تعریف ورود موقت کالا و شرایط و ضوابط آن را مطالعه خواهید کرد در ادامه با تکمید همراه باشید:

 

ورود موقت کالا چیست؟

برخی از کالاها بدون پرداخت هزینه و مالیات به طور موقت به کشورها وارد می شوند. چنین کالاهایی باید برای یک هدف خاص وارد شوند و برای یک دوره خاص و برای تغییر مجدد مورد استفاده قرار گیرند که به عنوان واردات موقت نامیده می شوند. به عبارت دیگر واردات موقت، روش گمرکی است که به موجب آن یک وارد کننده کالاهای خاصی را برای مدت زمان محدود و برای یک هدف خاص وارد کشور می کند و پس از اتمام مدت زمان مشخص شده کالاها دوباره به کشور تامین کننده صادر می شود.

این بهترین عمل بین المللی است که نیاز به تضمین مالی برای اخذ اجازه ورود موقت دارد. در این رابطه، یکی از مهمترین سیستم های پذیرفته شده بین المللی برای اجازه ورود موقت کالا، گواهینامه ATA است. این گواهی متکی به یک زنجیره بین المللی از سازمان های تضمین کننده(انجمن تایید شده توسط مقامات گمرکی) است که امنیت هر هزینه و مالیاتی را هنگام واردات موقت به طور مناسب در دوره زمانی مشخص شده که قرار است عودت داده شود، تامین می کند.

 

ورود موقت کالا به منظورهای زیر انجام می شود:

 • شرکت دادن کالا در نمایشگاه های بین المللی و جلسات
 • ورود موقت کالا برای انجام پروژه های عمرانی (مثلا تجهیزات ساخت و ساز در جاده ها)
 • ورود موقت کالا برای انجام پروژه های علمی و تحقیقاتی
 • واردات موقت برای پردازش (ورود موقت مواد اولیه و لوازم و قطعات مورد نیاز برای ساختن، تکمیل، تعمیر یا فرآوری کالاهای صادراتی)

 

ورود موقت خودرو

برای ورود موقت خودروهای شخصی، وسایل نقلیه تجاری و سایر دسته های وسایل نقلیه موتوری گواهینامه CPD مورد نیاز است. گردشگران، مسافران خارجی که در خارج از کشور اقامت دارند در صورتی که CPD داشته باشند می توانند با وسیله نقلیه خود به کشور وارد و در آن تردد کنند. افرادی که بصورت موقت با وسایل نقلیه خود به کشور مقصد تردد می کنند باید از قوانین و مقررات آن کشور و به ویژه شرایط واردات موقت اطاعت کنند.

 

مراحل ورود موقت کالا به کشور وارد کننده

 1. درخواست گواهینامه ATA از انجمن تضمین ورود موقت کالا توسط صادر کننده
 2. جمع آوری تضمین یا سپرده از وارد کننده
 3. ارائه گواهینامه ATA به گمرک
 4. بررسی کالا و گواهی توسط گمرک و ترخیص کالا
 5. پس از آن کالا می تواند از طریق دریا، هوا یا هر کانال دیگر وارد شود.

 

در صادرات کالاهایی که به صورت موقت وارد شده اند باید به چند نکته توجه کرد:

تا زمانی که کالا در مدت زمان اختصاص یافته مجدد صادر شود، هیچ هزینه یا مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد. عدم صادرات همه یا برخی از کالاهایی که موقت وارد شده و در گواهینامه ذکر شده اند، منجر به پرداخت مالیات می شود  و کشور وارد کننده باید هزینه خدمات گمرکی را بپردازد.

زمان تعیین شده برای صادرات مجدد کالاهای وارد شده در گواهینامه ATA  نباید بیش از تاریخ انقضای آن کالا باشد.

اگر به هر دلیلی کالا مدت زمان بیشتری از آنچه در گواهینامه ذکر شده در کشور وارد کننده باقی بماند، قبل از اتمام تاریخ مشخص شده باید تمدید آن اقدام گردد. به عبارت دیگر هرگاه صاحب کالا بخواهد کالایی را که به عنوان ورود موقت وارد شده است را بفروشد یا به مصرف برساند باید قبل از انقضای مدت اعتبار پروانه، درخواست کتبی مبنی بر ابطال پروانه ورود موقت به گمرک مربوطه داده شود و اظهارنامه ورود قطعی برای کالای خود تنظیم و تشریفات عمومی مربوط به واردات کالا را انجام دهد. ورود قطعی کالای ورود موقت مستلزم اخذ مجوزها و پرداخت حقوق ورودی به مأخذ و ارزش زمان اظهار ورود موقت و نرخ برابری ارز براساس زمان اظهار ورود قطعی خواهد بود.

کالاهایی که بصورت روش موقت وارد کشوری می شوند باید در همان وضعیت باقی بمانند. اما تعمیر و نگهداری و اقداماتی برای حفظ کالا و اقداماتی برای حصول اطمینان از انطباق کالا با الزامات فنی برای استفاده از آنها و همچنین استهلاک از این قائده مستثنی هستند.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید