ارتش سفالی چین

ارتش سفالی چین

 

پس از دیوار بزرگ چین, پربازدیدترین مقصد توریستی در این کشور, ارتش سفالی, یا همان ارتش تراکوتا که نام چینی آن ” بین ما یونگ ” ( 兵马俑 ) است میباشد.

این ارتش سفالی در سال 209 قبل از میلاد در مقبره پادشاه بزرگ چین باستان, ” چین شی هوانگ ” ساخته شد تا دنیای مردگان نیز سربازانش همراه او باشند.

نام کشور چین نیز از اسم همین پادشاه میاید. این مقبره در منطقه لین تونگ در شان شی قرار دارد و با شهر شی آن حدود 45 کیلومتر فاصله دارد.
این اثر باستانی نه تنها بهترین در چین است, بلکه میتوان گفت یکی از آثار تاریخی در جهان است که هرکسی باید حداقل یک بار در زندگی خود آن را ببیند.

تنها در سال 2015 حدود 5 میلیون نفر از این مکان بازدید کردند.
پادشاه چین شی یک قلمرو کامل برای خود ساخت تا بتواند پس از مرگ نیز بر آن حکومت کند, با ارتش از پادشاهی خود دفاع کند و ارواحی که پس از مرگ به دنبال انتقامجویی از او بودند را باری دیگر شکست دهد.

به نظر بسیاری این مجموعه را میتوان به عجایب هفت گانه دنیای باستان اضافه کرد.

لازم به ذکر است که منطقه ای که این موزه در آن قرار دارد بخشی کوچکی از امپراتوری پس از مرگ چین شی به حساب می آید و در مناطق نزدیک به آن باستان شناسان هنوز در حال حفاری و کشف آثار مشابه هستند.

 

تاریخچه

ساختن این آرامگاه توسط مورخ ” سیمای چیان ” (145-90 سال پیش از میلاد) در کتابی که نزدیک به یک قرن پس از ساخت ارتش سفالی نوشته بود توصیف شد.

کار بر روی مقبره در 246 قبل از میلاد وقتی که امپراتور چین شی تنها 13 سال داشت و تازه به پادشاهی رسیده بود آغاز شد و 700 هزار کارگر در ساخت آن شرکت داشتند.
برای صد‌ها سال این اثر مفقود شده بود و تنها در آثار مورخان از محل‌های احتمالی آن صحبت شده بود.

عده ای آن را تنها یک افسانه میخواندند. سیمای چیان نوشت که امپراتور اول با کاخ‌ها، برج‌ها، مقامات، مصنوعات ارزشمند و اشیا شگفت انگیز به خاک سپرده شد.

طبق این گزارش، 100 رودخانه جریان با استفاده از جیوه شبیه سازی شده بودند و در بالای آنها سقف با اجسام آسمانی تزئین شده بود. به نوعی انگار که یک پادشاهی کامل برای امپراتور چین ساخته شده بود تا از آن در زندگی پس از مرگ نیز استفاده کند.

اولین شواهد این اثر تاریخی در سال 1974 توسط تعدادی کشاورز که در حال حفاری برای چاه آب بودند کشف شد.

البته قبل از آن نیز در آن منطقه قطعات سفالی قدیمی زیادی یافت میشد. پیدا شدن این قطعات باعث شد که باستان شناسان به این منطقه بروند و حفاری‌های خود را شروع کنند.

طولی نکشید که ارتش افسانه ای پیدا شد, باستان شناسان با دقت آن را حفاری کردند و به شکل چاله در آوردند. پس از آن اطراف آن دیوار کشیده شد و به شکل موزه ای که امروزه است درآمد.

 

ساختار موزه

چهار حفره اصلی وجود دارند که در مجموعه مساحا 1.5 کیلومتر را فرا میگیرند.

حفره اول که 230 متر (750 فوت) طول دارد و 62 متر (203 فوت) عرض دارد، [27] شامل ارتش اصلی با بیش از 6000 عدد سرباز است. این گودال دارای یازده راهرو است که بیش از 3 متر (10 فوت) عرض دارد و با آجرهای کوچک و سقف چوبی ساخته شده است.

این طرح همچنین برای مقبره‌های دیگر نجیب زادگان مورد استفاده قرار میگرفت و زمانی که ساخته شده بود، به راهروهای کاخ شباهت داشت.
گودال 2 دارای واحد‌های سواره نظام و پیاده نظام و همچنین ارابه‌های جنگی است و به نظر می رسد یک گارد نظامی باشد. گودال 3، پست فرماندهی، با افسران ارشد و یک ارابه جنگی است.گودال 4 خالی است و احتمالا توسط سازندگان آن ناتمام مانده بود.

بعضی از سربازان سفالی در گودال‌های 1 و 2 آسیب دیدگی‌هایی دارند که نشان دهنده یک آتش سوزی است، چنین اثراتی در بقایای ستون‌ها سقف نیز وجود دارند.علت آتش سوزی مشخص نیست اما احتمالا عامل اصلی سقوط قسمت‌هایی از سقف بر روی سربازان همین آتش سوزی بوده است.

تعدادی از سلاح‌های جنگی نیز مفقود شده اند که احتمال میرود در دوران باستان عده ای به داخل مقبره نفوذ کرده اند و چیز‌هایی که میتوانستند حمل کنند را برده اند.

حفره‌های دیگری هم در این اطراف کشف شده اند. این گودال‌ها نیز شامل مدل‌هایی از واگن‌های برنزی کوچک، چهره‌های سرخ مایل به قرمز از هنرمندانی که وظیقه سرگرم کردن شاه راه بر عهده داشتند ( شامل آکروبات‌ها, دلقک‌ها و نوازندگان )، مقامات دولتی, آهنگران، زره‌های جنگی و حیوانات نادر هستند.

 

سربازان

جالبترین نکته درباره این سربازان سفالی این است که همه ی آن‌ها با دیگری فرق دارند.همگی با دقت و جزییات کامل ( احتمالا بر اساس مشخصات یک سرباز واقعی ) ساخته شدند.

در کل 8 شکل کلی صورت وجود دارد که گفته میشود هر کدام نمایانگر یکی از کاراکتر‌های目، 国، 用، 甲، 田، 由، 申، و 风 هستند.

قد آنها, چهره, لباسشان, مدلی که ایستادند, سبکی که سلاحشان را در دست گرفته اند و سلاحی که استفاده میکردند همگی منحصر به فرد هستند.احتمالا تمامی بهترین مجسمه سازان و هنرمندانی که آن زمان در چین بودند در ساخت این اثر نقش داشتند.

سربازان بر اساس درجه نظامی دسته بندی شدند. جنگجویان زره پوش, سربازان بدون زره, سوارکاران, نیزه داران, کمانداران زره پوش که نشسته بودند, کمانداران ایستاده, رانندگان ارابه‌ها که پوشش بیشتری از همه دارندو افسران و ژنرال‌ها همگی حاضر هستند.

لباس‌های سربازان بر اساس درجه, محل ایستادن در ارتش و سبک جنگندگی آن‌ها متفاوت است.

به عنوان مثال، برخی ممکن است محافظ سینه پوشیده باشند را در حالی که دیگران آن را ندارند یا بعضی از آنها ممکن است شلوار بلند یا کوتاه پوشیده باشند.

مثلا ژنرال‌ها، دو لایه زره داشتند که از قفسه سینه، پشت و شانه اش محافظت میکردو کفش‌هایی مربع شکل پوشیده بودند که احتمالا بسیار سبک بودند.فقط یک ژنرال در حفره اول و دو تا در حفره دوم یافت شدند.

 

بر اساس شواهد سربازان رنگ نیز شده بودند.

احتمالا رنگ‌ها نیز دقیقا بر اساس واقعیت بودند چرا که بر اساس شواهد باقی مانده، سربازان با رنگ‌هایی مثل رنگ صورتی، قرمز، سبز، آبی، سیاه، قهوه ای، سفید و بنفش رنگ آمیزی شده بودند. متاسفانه بر اثر زمان رنگ‌ها از بین رفتند یا به شدت کمرنگ شدند.
بعضی از محققان معتقدند از تکنیک‌های مجسمه سازی یونانی نیز در ساخت این سربازان استفاده شده است چرا که سبک ساخت آنها نسبت به دیگر مجسمه‌های این دوران بیشتر حالتی اروپایی دارد.

با این حال هیچ شواهدی درباره اینکه در آن زمان چین با یونان ارتباطی داشته وجود ندارد و احتمالا این تشابه به این دلیل وجود آمده که امپراتور چی شی خواستار این بوده که سربازان سفالی تا جای ممکن به مدل دنیای واقعی خود نزدیک باشند.

سربازان ارتش سفالی در کارگاه‌های محلی با استفاده از مواد آن محله توسط مجسمه سازان ساخته شده بودند.

سرها، بازوها، پاها و بدنه به صورت جداگانه ساخته میشدند و بر روی هم متصل میشدند. هنگامی که تکمیل شد, چهره دقیقا حکاکی میشد, مجسمه رنگ میشد و به محل مقبره فرستاده میشد و بر اساس درجه نظامی در محل خود قرار میگرفت.

نام سازنده هر سرباز نیز پایین آن درج شده است. در مجموع نام 80 مجسمه ساز کشف شد که در ساخت این ارتش نقش داشتند و همگی ماهرترین و بهترین هنرمندان زمان خود بودند.

 

سلاح‌ها

تمام سربازان در ابتدا سلاح‌های واقعی شامل نیزه، شمشیر و کمان داشتند.

استفاده از سلاح‌های واقعی اثرگذاری و قدرت این ارتش را افزایش میداد و در دنیای پس از مرگ نیز سربازان را قادر به دفاع از شاه میساخت .متاسفانه تا قبل از دفن شدن و گم شدن مقبره بیشتر سلاح‌ها توسط دزد‌ها برده شدند.

با این حال تعداد زیادی شمشیر, سپر, تیر و کمان, نیزه و تبر و همچنین ابزار آهنگری در حفره‌های مختلف مقبره یافت شدند. در مجموع نزدیک به 40 هزار قطعه برنزی سلاح در مقبره یافت شد که بیشترش را سر تیرها تشکیل میدهند.

تحقیقاتی که بر روی نوک تیر‌ها انجام شد نشان داد که آن‌ها در کارگاه‌های متفاوت در محدوده پادشاهی ساخته شده بودند و به طور خاص به سفارش امپراتور از برنز ساخته شده بودند تا در این مقبره قرار گیرند.

جزییات به کار رفته در تمامی سلاح‌ها بی نظیر بودند و هر کدام از آن‌ها در زمان خود تنها به بهترین جنگجویان امپراتوری داده میشدند.

بعضی از این سلاح‌ها، مانند شمشیرها، هنوز هم تیز هستند و با یک لایه 10 تا 15 میکرومتری دی اکسید کروم پوشش داده شده اند که باعث شده برای 2000 سال شمشیر زنگ نزند. دیگر مواد به کار رفته در شمشیر‌ها شامل آلیاژ مس، قلع و دیگر عناصر شامل نیکل، منیزیم و کبالت هستند.

برخی نیز نوشته‌هایی بر روی خود دارند که نشان این است که قبل از آنکه به مقبره آورده شوند در نبرد نیز استفاده شده بودند.

 

چگونه از سربازان تراکوتا دیدن کنیم ؟

بازدید از این مجموعه معمولا 2-3 ساعت طول میکشد و پیشنهاد میشود همراه یک تور انگلیسی زبان باشید تا توضیحات لازم را بدهد.

معمولا در ورودی موزه افراد انگلیسی زبانی هستند که میتوانید استخدام کنید تا شما را همراهی کنند اما ممکن است هزینه آنها کمی زیاد باشد.

اکثر افراد ابتدا از حفره اول, سپس حفره سوم و بعد دوم دیدن میکنند. با این حال اگر برعکس دیدن کنید هم جذاب میشود چرا که دیدن حفره اول که بزرگترین و جذاب ترین است در آخر بازدید شما را به یادماندنی تر میکند.
این محل تقریبا در تمام سال شلوغ است با این حال اگر صبح قبل از ساعت 10 به این مکان برسید میتوانید تا حدی از شلوغی دوری کنید.
اگر در شهر شی آن مستقر باشید با ماشین حدود یک ساعت طول میکشد تا به محل موزه برسید.

اگر در پکن مستقر باشید نیز میشود یک روزه از مقبره دیدن کرد اما بازدید بسیار سریعی خواهد شد.

میتوانید شب با قطار از پکن حرکت کنید تا صبح به شی آن برسید و به سمت موزه حرکت کنید, تا ظهر از موزه دیدن کنید و بعد از ظهر به شی آن بازگردید و سپس با هواپیما به سمت پکن بروید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید