اماکن مذهبی چین

اماکن مذهبی چین

 

با توجه به این که تعداد عمده ای از بازدید کنندگان کشور چین توجه ی ویژه ای به اماکن مذهبی و تاریخی دارند و بازدید از این اماکن برای آن ها جذابیت خاصی دارد ، به معرفی مهم ترین اماکن مذهبی کشور چین پرداختیم.

در ادامه برای اشنایی بیشتر با این اماکن با تکمید همراه باشید:

هانگژو

شهر هانگژو تصویری از بهشت را پیش چشم بازدیدکننده به نمایش می‌گذارد. این شهر بیشتر به دلیل دریاچه‌ی غربی آن که توسط یونسکو به‌عنوان میراث فرهنگی جهانی معرفی شده و باغ‌های چشم‌نواز شناخته می‌شود، به گفته‌ی بازدیدکننده‌ها ترکیبی از زیبایی‌های بهشت و زمین است. قلعه‌ها و معابد مشهور و همین‌طور موزه‌های ملی چای و ابریشم دلیل خوبی برای گردشگری در این شهر است.

 

غارهای ماگایو

غارهای ماگایو همچنین به‌عنوان “غارهای هزار بودا” نیز شناخته می‌شوند، این غارها خانه‌ی بزرگترین، واضح‌ترین و غنی‌ترین هنر بودایی در جهان به‌شمار می‌روند – اولین غار در اینجا ۳۶۶ سال پس از میلاد حکاکی شده است.

 

معبد لانگا

معبد لانگا که یکی از بزرگترین مجموعه معابد شانگهای است،  اولین بار در سال ۲۴۲ پس از میلاد ساخته شد. اکثر ساختمان‌هایی که در این مجموعه تماشا می کنید به طور معمول دوباره سازی شده‌اند، اما لایه‌ها و معماری‌ها از زمان ساخت در طول سلسله‌ی سانگ تا به امروز حفظ شده‌اند. این معبد در حومه‌ی شانگهای قرار دارد و به همین دلیل معمولا گردشگر زیادی به خود جذب نمی کند، از این رو برای زمان‌هایی که نیاز به آرامش و خلوت دارید می توانید به عنوان گزینه‌ی مناسبی روی آن حساب کنید تا چند ساعتی را دور از شلوغی شهر سپری کنید. البته معماری‌های این مجموعه در هر صورت ارزش بازدید زیادی دارند.

 

معبد کنفوسیوس پکن

معبد کنفوسیوس پکن که یکی از مشهورترین معابد چینی کنفوسیوس در پکن است در سال ۱۳۰۲ به یک فیلسوف اهدا شد. این معبد مراسم‌های شاهانه و درباری بسیاری را به چشم خود دیده است. این معبد افسانه‌ها و داستان‌های بسیاری برای نقل کردن دارد که یک مورد قابل توجه در آن درخت ۷۰۰ ساله چوجین بای (Chujian Bai) است.

 

شانگری-لا

شانگری-لا بزرگ‌ترین صومعه‌ی بودائی تبتی است که در یون‌نان قرار دارد. این صومعه یکی از مشهورترین و همچنین زیباترین معابد چین محسوب می‌شود. این مجموعه در سال ۱۶۷۹ ساخته و شبیه یک شهر تاریخی کوچک به نظر می‌رسد. معماری تبتی، طراحی و عناصر به‌کاررفته در آن، نقاشی‌های محافظت‌شده و مجسمه‌های طلایی بودا از این مکان یک مقصد جذاب گردشگری ساخته‌اند. به خاطر ساخته شدن صومعه در کوه‌ها، مناظری یکدست و زیبا در اطراف آن خودنمایی می‌کنند.

 

نامتسو

نامتسو، دریاچه‌ای در کوه‌های هیمالیا است که مکان مقدسی به شمار می‌رود. برای قرن‌ها، در طول زمستان، زمانی که دریاچه یخ می‌زند، زائران روی دریاچه قدم زنان به سوی جزیره‌ای که در آن واقع شده است، حرکت می‌کنند. با این وجود، امروزه دولت چین این عمل را ممنوع اعلام کرده است. تبت واقعا مکان خاص و مقدسی محسوب می‌شود. این کشور و محیط اطرافش ارزش حداقل یک بار بازدید را دارد.

 

معبد آسمان پکن

معبد آسمان، در ناحیه‌ی چونگ‌ون واقع شده که به عنوان نماد شهر پکن نیز شناخته می‌شود. در اطراف این معبد، پارکی وجود دارد که معمولا مملو از افرادی است که یا در حال نوشیدن چای، مشغول خوشنویسی، ورزش یا نظاره‌گر گذر عمر هستند. یانگ‌گانگ نیز در ناحیه‌ی دانگ‌چنگ واقع شده و از جمله زیباترین و مهم‌ترین معابد چین محسوب می‌شود.

 

معبد لاما

معبد لاما یکی از دیدنی‌ترین معابد شهر زیبای پکن است که مانند بیشتر بناهای تاریخی آن، پر از نقش و رنگ‌های گوناگون است. نام دیگر معبد باشکوه لاما، یونگ‌هه (Yonghe) است و از ۳ دالان طاقدار، ۵ تالار اصلی، چرخ‌های گردان مخصوص زائرین، کاشی‌های خوش رنگ مجذوب‌کننده، شیرهای چینی باشکوه، مجسمه‌ها و دیوارهایی که با تصاویری از مغول‌ها، منچوری‌ها، تبتی‌ها و چینی‌ها پر شده، تشکیل شده است. مجسمه عجیب بودای ۱۸ متری از دیگر دیدنی‌های اعجاب‌آور این معبد فوق‌العاده جذاب است.

 

معبد فایوآن (Fayuan Temple)

معبد فایوآن (Fayuan Temple) معروف به معبد «قانون» یکی از معابد بودایی معروف در چین است که در جنوب غربی پکن قرار دارد. معماری این معبد بسیار زیبا است و مجموعه‌های بسیاری از آثار تاریخی، بخصوص دست‌نوشته‌های بودایی بسیار زیادی در این معبد نگهداری می‌شود. ساختمان اصلی در وسط محوطه و بقیه ساختمان‌ها در اطراف آن قرار گرفته‌ است. برخی از مجسمه‌های تزیئنی و سرامیکی در این معبد جزو زیباترین مجسمه‌های چین قلمداد می‌شود.

 

معبد جید بودا

معبد جید بودا از معروف‌ترین و مقدس‌ترین معابد متعلق به بوداییان در شهر شانگهای است. معبد جید بودا به واسطه دو مجسمه مشهور بودا بسیار معروف شده است. اولین مجسمه، مجسمه بودای نشسته است که با سنگ‌های قیمتی و زمرد تزیین شده است. دومین مجسمه،‌ مجسمه بودای دراز کشیده است که از سنگ‌های مرمر و یشم سفید تراشیده شده و با گوهرهای رنگارنگ قیمتی آراسته شده است.

 

معبد لونگ هوا و پاگودا

معبد لونگ هوا و پاگودا در پارکی زیبا در جنوب‌غربی شانگهای با ۴۴ متر ارتفاع قرار گرفته است. این معبد از چوب و آجر ساخته شده و از جمله قدیمی‌ترین مکان‌های مذهبی به یادگار مانده از چین قدیم محسوب می‌شود. در این معبد هنوز هم مراسم‌های معمول بوداییان برگزار می‌شود.

 

معبد شهر خدا شانگهای

معبد شهر خدا یا چنگهوانگ میائو یکی از معابد زیبا و باستانی بودایی در شانگهای است که گردشگران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند. این معبد بی‌نظیر عمری بالای بیش از ۶۰۰ سال دارد و سرگذشت‌های بسیاری را مشاهده کرده است. فضای آرام و دیدنی معبد شما را مجذوب خود خواهد کرد و اگر ساعت‌ها هم در این معبد وقت بگذارید گذر زمان را حس نخواهید کرد.

 

صومعه هانگینگ

صومعه یا معبد هانگینگ در داخل دره و در پای کوه هنگ (heng) ساخته شده است. این معبد در استان شانشی (shanxi) در چین قرار دارد. معبد هانگینگ در ارتفاع ۷۵ متری از سطح زمین و روی صخره قرار گرفته و به وسیله‌ی سنگ و تیرچه‌های چوبی که در داخل صخره فرو رفته است نگه داشته شده است. بیش از ۴۰ اتاق کوچک و بزرگ در محیطی به مساحت ۱۵۲.۲ متر مربع قرار دارد که همه بوسیله پل و راهرو متصل هستند. همچنین این سازه و اتاق‌هایش از نظر ارتفاع هم متوازن هستند. درون معبد بیش از ۸۰ مجسمه برنزی، آهنی و گلی وجود دارد.

 

مسجد نیوجی

مسجد نیوجی قدیمی‌ترین مسجد واقع در پکن چین است. این مسجد در ۹۹۶ میلادی ساخته شد و در زمان کانگشی، امپراتور سلسله‌ی چینگ در قرن هفدهم و هجدهم میلادی بازسازی و توسعه داده شد.

مسجد نیوجی یک فضای ۶ هزار متر مربعی را به خود اختصاص داده و در ساخت آن از عناصر فرهنگی اسلامی و چینی استفاده شده است. نمای بیرونی معماری این مسجد عناصر چینی را نشان می‌دهد در حالی که از درون دارای تزیینات اسلامی است. این مسجد که با الوار چوبی ساخته شده در برگیرنده آثار باستانی و فرهنگی و لوح‌های مهمی چون لوح یک حکم امپراطوری است که در سال ۱۶۹۴ در زمان سلسله کوینگ صادر شده است.

پس از ورود از در جلوی این مسجد یک بنای شش ضلعی به چشم می‌خورد که از آن با عنوان برج رصد ماه یاد می‌شود. داخل این برج گذرگاه‌های طاقدار یادبود و یک دیوار پوشیده از نقاشی‌های دیواری قرار دارد که در کنار یکدیگر در اصلی ورودی مسجد تلقی می‌شود و در پس آن شبستان اصلی به عنوان محل برگزاری نمازهای جماعت قرار دارد.

به دنبال شبستان اصلی سالن‌های کوچک و اتاقک‌هایی وجود دارد که با سبک اسلامی تزیین شده است و از آنجا که در تعالیم اسلامی تصویرنگاری از انسان‌ها و حیوانات صورت نمی‌گیرد، این طرح‌ها و اشکال در تمام تزیینات از حروف عربی و طرح‌های هندسی تشکیل شده‌اند.

 

کلیسای جامع سنت ایگناتیوس

کلیسای جامع سنت ایگناتیوس که کلیسای جامع Xujiahui نیز شناخته می‌شود، در سال ۱۹۱۱ به سبک نئورمانسک ساخته شده است. این کلیسا یکی دیگر از نمونه‌های جذاب فرهنگ چندملیتی و غنی شانگهای است. این کلیسا در منطقه‌ی Xujiahui قرار دارد که یکی از مناطق جنوبی شهر است. کلیسای جامع، بزرگترین مکان مذهبی کاتولیک رومی در شانگهای است و فضای اطراف آن بسیار دیدنی و شبیه یک پارک است. علاوه بر این، یک برج ناقوس ۵۰ متری دارد و فضای داخلی کلیسا به زیبایی مرمت شده و پنجره‌های شیشه رنگی جذابی دارد.

 

کلیسای شیشان

کلیسای شیشان (Sheshan) یکی دیگر از مکان‌های مذهبی مهم شانگهای است. این کلیسای بزرگ کاتولیک رومی در قله‌ی غربی تپه‌ای به همین نام قرار گرفته است. این کلیسا هم مثل بسیاری از بناهای مذهبی شانگهای، در جریان انقلاب فرهنگی چین، آسیب‌های فراوانی دید ولی در سال‌های اخیر، پروژه‌های بزرگی برای بازسازی و مرمت بخش‌های باقیمانده‌ی بنا انجام شده است.

 

معبد اجدادی خاندان چن گوانجو

معبد اجدادی خاندان چن گوانجو یک معبد دانشگاهی است که توسط ۷۲ قبیله چن برای اقامت و آماده‌سازی امتحانات امپریالیستی در سال ۱۸۹۴ در سلسله چینگ ساخته شده است. بعدها این مکان به عنوان کالج صنعت چن و سپس به عنوان مدارس متوسطه تغییر یافت و در حال حاضر به عنوان موزه هنرهای معاصر گوانگ دونگ است. سالن هفتم جونگشان، واقع در سالن اصلی قبیله چن، یک مجتمع متقارن از ۱۹ ساختمان با ۹ سالن و ۶ حیاط است. مجتمع سالن اجدادی قبیله چن هنر معماری و دکوراسیون سنتی چینی را نشان می‌دهد و بر پیشرفت‌‌های فرهنگی و معماری در سراسر جهان تاثیر گذاشته است.

 

معبد شش درخت انجیر

معبد شش درخت انجیر یک معبد بودایی در گوانگژو چین است که اولین بار توسط راهبان Tanyu و به سفارش امپراطور وو لیانگ در سال ۵۳۷ میلادی ساخته شده است. ساختار اصلی معبد، در سال ۱۰۹۷ ساخته شده است و به خاطر رنگارنگ آن به این نام نامگذاری شده است. پادشاهی گل پس از بازسازی در سال ۱۰۹۷، پایه شکل هشت ضلعی آن را به وجود آورد. در سال ۱۳۷۳ پس از آتش سوزی در دوران سلسله اولیه مینگ دوباره در سال ۱۹۰۰ بازسازی شد.

 

کلیسای جامع قلب مقدس گوانگژو

کلیسای جامع قلب مقدس گوانگژو یک کلیسای کاتولیک رومی گوتیک در گوانگژو، چین است که توسط اقوام سنگی به عنوان مجسمه سنگ شناخته شده است. این کلیسای یکی از چند کلیسا برتر جهان است که تمام دیوارها، ستون‌ها و برج‌ها از سنگ گرانیت ساخته شده است. این کلیسا در اصل محل اقامت وکلای استان‌های گوانگ‌دونگ و گوانشی در سلسله چینگ بوده است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید