کنترل نرخ ارز در چین چگونه صورت میگیرد؟

کنترل نرخ ارز در چین چگونه صورت میگیرد؟

 

سیاست‌های مالی و اقتصادی کشور چین نقش فوق‌العاده مهمی در امور مختلف اقتصادی و تجاری برای بیشتر سرمایه‌گذاران دارد؛ زیرا پول این کشور یعنی یوان اهمیت فوق‌العاده‌ای در تجارت‌های جهانی پیدا کرده است و ضمنا این کشور مهم‌ترین بازیگر اقتصاد در قاره آسیا به شمار می‌رود. در واقع کشور چین از بازار و اقتصادی نوظهور بدل به بازیگری اصلی در جهان شده است؛ به همین خاطر تجارب گوناگونی را درک کرده و از گذرگاه‌های پیچیده و دشواری گذشته است. پس سیاست‌گذاری‌های فعلی چین و کنترل مواردی نظیر کنترل نرخ ارز به شیوه‌ای دقیق و توام با پختگی صورت می‌گیرد.

رشد اقتصادی، اضافه شدن یوان یعنی واحد پولی چین به سبد ارزی صندوق بین المللی پول و سایر اقدامات پولی و مالی چین در راستای کنترل نرخ ارز به بهترین شکل ممکن در ادامه مطرح شده است پس با سامانه بازرگانی تکمید همراه باشید:

 

کنترل نرخ ارز

چین برخلاف بسیاری از شرکای تجاری خود که اجازه شناور شدن ارزش پول خود را در برابر سایر ارزها می‌دهند، کنترل سخت‌گیرانه‌ای روی سیاست‌های کنترل نرخ ارز دارد و حتی تغییرات روزانه یوان در بازار فارکس را هم تحت نظارت دارد. چین برای رام کردن بی‌ثباتی‌ها در اقتصاد، نرخ تبادل ارز خود را در سال ۱۹۹۵ میلادی، معادل ۸ یوان بازای هر دلار ایالت متحده آمریکا تعیین کرده است.

در آگوست سال ۲۰۱۵ میلادی تغییراتی در زمینه کنترل نرخ ارز ایحاد شد که به موجب آن، تبادلات روزهای گذشته بر بازار تأثیر می‌گذاشت. به عبارت دیگر، نرخ ارز تا حدودی به عرضه و تقاضا در بازار خارجی و تغییرات سایر ارزها گره می‌خورد. علاوه بر این، چین بر افراد و بانک‌هایی که با ارزها سر وکار دارند هم سخت‌گیری‌های زیادی اعمال می‌کند. این افراد و مراکز برای معاوضه یوان با ارزهای خارجی باید مستقیما با بانک مرکزی چین در ارتباط باشند.

 

 

تکامل سیاست‌های پولی

از آنجا که یوان به طور کامل قابل معاوضه و تبدیل نیست، چین در به کارگیری ثبات برای کنترل نرخ ارز با مشکلاتی مواجه شده است و تطبیق خود با اقتصاد جهانی و رشد برایش با دشواری توام بوده است. پس برای حل این معضل، چین واحد پول خود یعنی یوآن را به عنوان ارز ذخیره بین‌المللی معرفی کرده است و تلاش کرده تا یوان، هم‌پایه دلار آمریکا، پوند انگلیس و ین ژاپن قرار بگیرد.

این اقدامات در واقع تلاشی برای ایجاد ثبات اقتصادی برای جمعیت ۴/۱ میلیارد نفری و رو به رشد مداوم این کشور است. ضمن این که یوان چین به سبد ارزی صندوق بین‌المللی پول هم اضافه شده است. البته این اضافه شدن لزوما به معنای استفاده سایر بانک‌های مرکزی بین‌المللی برای ایجاد تعادل ارزی از یوان نیست. در هر حال پایه‌های اولیه اقداماتی مناسب برای زمینه‌های رشد و کنترل بیشتر ارزی برای چین را فراهم می‌کند.

 

 

سیاست‌های پولی چین برای کنترل نرخ ارز

سیاست های پولی، مکانیزم بلندمدت دیگری است که بر نرخ ارز تاثیر می‌گذارد.

در سال ۲۰۰۵ میلادی، بانک مرکزی چین نرخ بهره‌ها را افزایش داد. با این وجود در سال ۲۰۱۴، بانک مرکزی کمی نرخ بهره را تعدیل کرد تا با کند شدن جریان اقتصاد مبارزه کند. با این کار گردش کم‌تر ارزهای خارجی در چین مورد تشویق قرار گرفت و قدرت یوان بار دیگر افزایش یافت.

چین در دهه‌های قبل شاهد رشد اقتصادی زیادی بوده است اما اخیرا کند شدن اقتصاد باعث احتیاط و تردید سرمایه‌گذاران و ضعیف شدن یوان شده است. به همین خاطر، دولت بار دیگر دست به کار شده است و شروع به فروش ذخایر دلاری کرده است. بر این اساس، چین باید ماهانه ۱۰۰ میلیارد دلار به فروش برساند تا از سطح مطلوب یوان پاسداری کند. همین اقدام باعث شده تا کارشناسان فکر کنند که احتمالا چین اجازه غوطه‌ور شدن یوان در برابر سایر ارزها را در دستور کار خود قرار بدهد.

تغییرات و تحولات گسترده دنیا در هر روز و ثانیه، فشارها و شوک‌های گوناگونی به نرخ ارز در سراسر دنیا وارد می‌کند. چین هم از این قاعده مستثنی نیست و برای به دست گرفتن دقیق کنترل نرخ ارز نیاز به در نظر گرفتن عوامل و عناصر گوناگون داخلی و بین‌المللی دارد. زمزمه‌هایی هم مبتنی بر تغییر روندهای تجارت و تمرکز بر رشد اقتصادی بر اساس تولید کالا از سمت چین به گوش‌ها می‌رسد که باید دید در طی سال جدید میلادی تصمیمات درباره آن به کجا می‌رسند.

چین یکی از مهم‌ترین عناصر تجارت جهانی در این روزها است. بنابراین اگر دستی در فعالیت‌های تجاری داشته باشید، یقینا نیاز به ارسال حواله ارزی به چین خواهید داشت. چنین تراکنش‌هایی همواره نگرانی‌هایی از بابت امنیت و اطمینان از مسیر وصول به شما تحمیل می‌کنند. اما صرافی ستاره سهیل به کمک کارشناسان باتجربه، شما را در این مسیر یاری می‌کند و درگاه‌های بین‌المللی امنی هم‌چون سیستم حواله ارزی سوئیفت را به شما معرفی می‌کند و برای انجام تراکنش‌ها و فعالیت‌های بانکی همراه شما است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید