ایوو (Yiwu) بزرگترین بازار جهان

ایوو (Yiwu) بزرگترین بازار جهان

 

ایوو Yiwu بزرگترین بازار جهان یک شهر توریستی و تجاری ممتاز در چین و بهشتی برای خریداران است.

ایوو از لحاظ جغرافیایی در مرکز استان ژجیانگ (Zhejiang Province) واقع شده است. آب و هوای ایوو در چهار فصل معتدل و ملایم است. مساحت این شهر ۱۰۵/۱ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۷/۱ میلیون نفر می باشد که حدود یک میلیون نفر از جمعیت این شهر تاجرانی هستند که از مکان های دیگر آمده اند.

ایوو Yiwu شهری تجاری در ۳۰۰ کیلومتری جنوب غربی شانگهای در استان زجیانگ Zhejiang شرق چین است.ایوو را به بزرگترین شهر عمده فروشی جهان می شناسند. اگر بگوییم اکثر بازرگانان دنیا به چین و ایوو سفر کرده و از این شهر خرید کرده اند و یا این شهر را بخوبی می شناسند، حرف گزافی نگفته ایم. ایوو به شهر بازارهای پرجنب و جوش و بازارهای مصرفی کوچک معروف است و ممکن نیست چیزی که می خواهید را در بازارهای متعدد این شهر پیدا نکنید.

ایوو در بین ۱۰۰ بازار بزرگ چین به عنوان تابلوی اقتصادی این کشور مطرح است و به تنوع ، کیفیت و ارزانی شهرت دارد. این شهر از نظر بازار کالاهای مصرفی کوچک در چین رتبه اول را داراست و این رتبه و جایگاه را شش سال متوالی حفظ کرده است.

خیابانهای این شهر در گذشته کثیف و غیر قابل تحمل بود ولی هم اکنون محل جولان ماشین های لوکس و ساختمانها و بازارهای متعدد است. پس از باز شدن بازارهای چین بروی تمام دنیا اقتصاد ایوو مانند شهر شنزنیکی از سریعترین رشد را در این کشور داشته است. بعد از واقعه ۱۱ سپتامبر افزایش زیادی از بازرگانان عرب وخاورمیانه در این شهر روبه افزایش یافت و همین امر باعث شده عربها و مسلمانان در این شهر رفت و آمد کرده و مساجد و رستورانهای زیادی بسازند.

آمارها نشان می دهد ۱۴۰۰۰ تاجر خارجی در این شهر زنگی می کنند و روزانه ۲۱۰۰۰۰ نفر وارد این شهر می شوند که آمار بسیار قابل توجهی است. غذای حلال و نان و کباب در این شهر تجاری فراوان و مسلمانان برای زندگی و اقامت از آسودگی نسبتا خوبی برخوردارند.

شهر ایوو از نظر ناحیه شهری کوچک ولی نواحی غیر شهری زیادی دارد که بصورت مناطق پراکنده در اطراف این شهر قرار دارند.

ایوو ۱/۲ میلیون نفر جمعیت دارد که اکثر به خرید ، فروش و تجارت مشغولند. تجارت با تاریخ گذشته این شهر آمیختگی زیادی دارد. به دلیل نبودن خاک مرغوب در این منطقه مردم از قدیم به خرید و فروش و دوره گردی خرج خود را میگذراندند. اکثر مردم گذشته این منطقه با سبدهایی که به گردن می آویخته اند اجناس مصرفی مردم را تهیه و به در خانه هایشان می بردند. اسناد تاریخی از ۱۶۰۰ سال پیش حاکی از این است که مردان ایوو سوزن های خیاطی تولید و تجارت می کرده اند.

این تجارت ها سالها ادامه داشت تا اینکه جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹ موجودیت خود را اعلام کرد و تا اینکه بازار آزاد به عنوان پدیده سرمایه داری در جامعه چین مطرح شد و کمی جلوی کار تجارت این منطقه را گرفت و مردم ایوو را مجبور به کار و تجارت مخفیانه کرد. بعد از اصلاحات اقتصادی چین ، توسط تین شیئو پینگ در سال ۱۹۷۸ ، بازار تجارت ایوو جان دوباره گرفت و پیشرفت و سرعت آن باعث شد به بهترین بازار آزاد چین تبدیل بشود. به همین مناسبات این شهر در سال ۱۹۸۸ در بین ۱۰۰ شهر چین رتبه ۴۷ را به دلیل جذب اقتصادی بدست آورد . ایوو در همان سال به عنوان شهر اقتصادی استان زجیانگ مطرح شد و در سال ۲۰۰۱ رتبه اقتصادی این شهر در کل چین به رتبه ۱۹ ارتقاء پیدا کرد.

ایوو در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهر زیبای هانگزو ، مرکز استان زجیانگ است و نزدیکترین شهر به آن شهر دانگ یانگ Dongyang است.

میانگین دما در این شهر ۱۷ درجه سانتیگراد است و گرمترین ماه سال جولای با ۲۹ درجه و سردترین ماه آن ژانویه با ۴ درجه و در اکثر اوقات گرم و مرطوب است. شهر ایوو که از سه طرف با کوهها احاطه شده ، مساحتی برابر با ۱۱۰۰ کیلومتر مربع داشته و در خود پارک و دریاچه زیبای شیوهو Xiuhu  و جنگل سانگ پو Songpu را دارد که شاعران و ستاره شناسان معروفی را در گذشته به خود دیده است. هنرهای رزمی در این شهر رونق دارد و از نظر هنری سالن اپرای وو Wu را دارد که از حدود ۴۰۰ سال پیش (سلسله مینگ) تا بحال سابقه دارد.

راه آهن ایوو به مادرید با ۸۱۱۱ مایل بلندترین راه آهن باربری دنیا مسیر کشور چین را به آسیای میانه و اروپا متصل می کند. حمل و نقل بار و مسافر در این شهر با زیرساخت های خوبی وجود دارد. ایستگاه راه آهن شهر ایوو به اکثر شهرهای چین مرتبط است و روزانه صدها قطار به آن وارد و از آن خارج می شونند. فرودگاه شهر ایوو یکی از فعالترین فرودگاههای منطقه است و روزانه پروازهای متععدی را از شهرهای چین پذیراست.

یکی از مهمترین جاذبه تجاری و بازرگانی شهر ایوو، که ویژگی مهم این شهر بحساب می آید، وجود بزرگترین بازار چین و جهان در این شهر است.

بازار فوتین Futian Market یا همان بازار ایوو Yiwu Market  یا شهر تجارت بین المللی ایوو Yiwu International Trade City بازاری است که در تصور شما نمی گنجد. (برای مطالعهاطلاعات این بازار و کسب اطلاعات مفید دیگر به صفحه مربوطه مراجه کنید)

مرکز نمایشگاههای بین المللی شهر ایوو یکی از فعالترین مراکز برگزاری نمایشگاه در این منطقه به شما می رود و رویدادهای تجاری برزگی را در این شهر مدیریت و اجرا می کند که یکی از رویدادهای مهم نمایشگاه بین المللیکالاهای مصرفی چین است (China Yiwu International Commodities Fair) و در مدت برگزاری خود تجار و بازرگانان خارجی و داخلی را به طرف خود می کشاند.

 

 نگاهی گذرا به شهر ایوو

 موقعیت مکانی ایوو:

ایوو در استان مرکزی ج جیانگ و نزدیک سواحل شرقی مرکزی چین قرار گرفته است .این شهر در ۳۰۰کیلومتری جنوب شانگهای ، ۱۵۰ کیلومتری غرب نینگ بو ،۱۵۰ کیلومتری شمال ب ون جو ، و ۱۰۰ کیلومتری جنوب هانگ جو قرار گرفته و مرکز استان ج جیانک است.

 

آب و هوای ایوو :

ایوو در منطقه بادهای موسمی نیمه گرمسیری  با هوایی گرم و مرطوب و تفاوت آب وهوایی فصلی مشخص  قرار گرفته است. آب و های ایوو شبیه لندن ، پاریس ، کولون آلمان ، ماستریچ ،ژنو و نیویورک است. متوسط دمای سالانه حدود۱۷ درجه بیشینه دما در ماه جولای ۲۹٫۳ درجه و کمینه دما در ژانویه و حدود ۴٫۲ درجه  است.

 

اقتصاد ایوو:

پس از باز شدن بازار چین به روی تمام جهان ، اقتصاد ایوو مانند شنژن یکی از سریع ترین ها در این کشور بوده است. خیابان هایی که ۲۰ سال پیش کثیف و پر از آشغال  بود اکنون مملو از اتومبیل های بی ام و و بنز است.

نمایشگاه ایوو هم نقش بزرگی در اقتصاد ایوو داشته است.ایوو هم اکنون یکی از ۱۰ شهر نمایشگاهی برتر چین است.

 

حمل و نقل در ایوو:

فرودگاه ایوو فرودگاهی درجه ۴ است و دارای بیش از ۱۲خط هوایی به پکن ، گوانگجو ، شن جن ، شن تو چانگ شا است.این فرودگاه حتی دارای پرواز مستقیم به هنگ کنگ است.تجهیزات این فرودگاه برای پروازهای خارجی هم بهینه سازی شده است.ایستگاه راه آهن ایوو هم یکی از پیشرفته ترین ایستگاه های اندازه متوسط قطار میباشد.هم اکنون روزانه  قطار هایی از پکن ، شانگهای ، چنگ چینگ، چنگ دو ، گوانگ جو ، نن جینگ و تعدادی از شهر های بزرگ دیگر مستقیما وارد ایوو می شوند. روزانه بیش از ۶۰ قطار از هانگژو وارد ایوو می شود و شما میتوانید تقریبا از همه شهرهای بزرگ چین با قطار به هانگژو بروید. در کنار اینها اتوبوسرانی ایوو صدها اتوبوس دارد که  به ۹ استان چین سفر میکنند،مانند شن یانگ واقع در شمالی ترین بخش چین و هنگ کنگ جنوبیترین قسمت چین.

 

نقاط دیدنی ایوو :

پارک دریاچه شیو هو ، پارک ساحلی ایوو ، پارک آبی ایوو سه پیشنهاد ما برای گردش است.آنها همه در داخل شهر هستند و دسترسی به آنها آسان است.

به جرات میتوان گفت از هر ۱۰بازرگانی که از تمام کشورهای دنیا, به ویژه خاورمیانه, به چین سفر می کنند ۸بازرگان از شهر ایوو دیدن کرده و بخش عمدهای از خرید های کلان خود را در این شهر انجام میدهد. شهر ایوو با جمعیتی بالغ بر ۲میلیون نفر در استان ژژیانگ در شرق چین واقع شده است.این شهر علاوه بر اینکه جزو بازارهای آزاد چین به حساب می آید دارای جاذبه های توریستی فراوانی بوده و علاوه بر بازرگانان, گردشگران متعددی را نیز از سرتاسر دنیا هر ساله در خود جای میدهد.

جمعیت مسلمانان این شهر نسبت به سایر شهرهای چین بیشتر بوده که اغلب در کارهای صادرات و واردات مشغول هستند. تولید ناخالص داخلی ایوو در سال ۲۰۰۹به ۵۲میلیارد یوآن رسید که نسبت به سال قبل ۹درصد رشد را نشان داد. شهر ایوو در فاصله ۳۰۰کیلومتری شانگهای قرار دارد و بدون شک بزرگترین مرکز عمده فروشی تقریبا تمام کالاها در کشور چین است.

اگر خواهان تجارتی پر سود در کشور چین هستید مسافرت به ایوو را از دست ندهید.

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید