الیاف آرامید (کولار)

الیاف آرامید (کولار) چیست؟

الیاف آرامید پلیمرهای آلی ساخت بشر (پلی آمید آروماتیک) هستند که از ریسندگی الیاف جامد از یک مخلوط شیمیایی مایع حاصل می‌شود. این الیاف زرد طلایی شفاف تولید شده محدوده‌ ای از خواص را دارا می‌باشند اما همه‌ی آنها دارای استحکام بالا بوده و دانسیته‌ی پایین آنها استحکام ویژه‌ای را به آنها می‌بخشد.

الیاف آرامید (کولار)-1

تمامی گریدهای آن دارای مقاومت ضربه‌ای خوب بوده و گریدهایی که مدول پایین‌تری دارند در کاربردهای بالستیک به کار می‌روند. استحکام فشاری آنها شبیه الیاف شیشه گرید E  می‌باشد.

اگرچه اکثر کاربران آن را با نام تجاری شرکت دوپونت (Dupont) یعنی کولار می‌شناسند اما تولیدکنندگان دیگری هم وجود دارند خصوصاً آکزونوبل (Akzo Nobel) که توسط شرکت تیوارون (Twaron) تولید می‌شود.

الیاف آرامید (کولار)-2

هر تولیدکننده گریدهای مختلفی از آرامید را با مدول های مختلف و صافی سطح متفاوت تولید می‌کند تا پاسخ‌گوی کاربردهای مختلف باشد.

همان‌طور که این الیاف استحکام بالایی دارند، مقاومت خوبی در برابر سایش، تخریب‌های شیمیایی و حرارتی دارد. اگرچه این الیاف در برابر تابش فرابنفش نیز به آرامی تخریب می‌شود.

الیاف آرامید (کولار) معمولاً به صورت روینگ با محدوده‌ی تکس ۸۰۰- ۲۰ گرم موجود می‌باشد.

کِولار (به انگلیسی: Kevlar) نام تجاری برای الیاف ساخته شده از پارا آرامید قوی و سبک که با دیگر آرامیدها مثل نومکس و تکنورا ارتباط دارد.

به‌ طور معمول به صورت نخ یا پارچه‌های بافته شده یا به عنوان یک بخش از مواد کامپوزیتی استفاده می‌شود.

کولار استفاده‌های زیادی دارد اعم از تایر دوچرخه، بادبان‌های مسابقه تا محافظ بدن به علت اینکه نسبت استحکام به وزن آن زیاد است .

کِولار با وزن یکسان با فولاد، اما ۵ برابر فولاد استحکام دارد.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید