آشنایی با بهترین حمام های ترکی استانبول

ازحمام های ترکی مهیج و با مزه در استانبول چه میدانید؟

سفر به استانبول بدون دیدن حمام های ترکی کامل نخواهد بود! بخور دادن، حمام کردن و ماساژهای جوان کننده در یکی از حمام های استانبول، یکی از مهمترین و مهیج ترین تجربه هایی است که باید در سفر به ترکیه داشته باشید.حمام کردن به سبک قدیمی لذتی است که قرن هاست از هنجارهای مدرن اجتماعی حذف شده است.

شما می توانید یک برنامه بخور، حمام و ماساژ در استانبول برای خودتان تدارک ببینید. اما شاید قابل توجه ترین جنبه های این تجربه، دیدن معماری زیبا با سنگ های مرمر، ستون های بلند و جزئیات پیچیده و رنگارنگ و هنری آن و همچنین تجربه ای متفاوت از سنت های ترکیه و معماری سنتی این شهر باشد.

1. حمام کاگالوگلو (Cagaloglu)

حمام کاگالوگلو در استانبول بدون شک خاص ترین و تاثیر گذارترین حمام شهر است که گزینه مورد علاقه محلی های ترکیه است هر ساله هزاران بازدید کننده را به خود جذب می کند.قوس های زیبا و گنبدهای منحنی در اتاق بخار این حمام زیبا یکی از زیباترین مدل های طراحی چندین قرن را نشان می دهد. هزاران کاشی زیبا در این حمام خودنمایی می کند.

حمام کاگالوگلو در سال 1741 به دستور سلطان محمود اول ساخته شده است و فقط به مردان خدمات می داده است. امروزه حمام ها و خدمات گسترده ای برای هم مردان و هم زنان در محل های جداگانه مهیا شده است . خدمات این حمام مثل شست و شو، اسکراب و ماساژها با توجه به زمان کوتاهشان گران هستند.

2.حمام سمبرلیتاس (Cemberlitas)

در اواخر سال 1600 معمار مشهور سینان حمام سمبرلیتاس را طراحی کرد وساخت آنرا شروع کرد. این حمام برای قرن ها بهترین تجربه حمام کردن را به شهروندان استانبول اهدا می کرد. به عنوان یکی از قدیمی ترین حمام های ترکی در استانبول، این حمام قابل احترام است و برای ریلکس کردن، بخار و حمام بسیار محبوب است. این حمام در اواخر عمر سینان ساخته شد و زیبایی طراحی آن که در سادگی بی نظیر است، نشانگر تجربه بسیار بالای این معمار در طول زندگیش است.

این حمام خیلی تزئینات ندارد اما بسیار ارزشمند است و مطالعات زیادی روی این حمام در زمینه های مختلف انجام شده است و نشان داده است که این حمام یک گنبد مرکزی دارد که به وسیله آن، وقتی اشعه های خورشید به آن تابانده می شود داخل حمام را روشن می کند یک سنگ بزرگ به نام گوبکتاسی را داغ می کند که بازدیدکنندگان می توانند روی آن دراز بکشند و از گرمای آن لذت ببرند.

3. حمام گالاتاسارای (Galatasaray)

افسانه ای در مورد حمام گالاتاسارای وجود دارد که خیلی جالب است و  به این صورت عنوان شده که: سلطان بایزید دوم در جنگل های متراکم قدم می زد که به مردی به نام پدر رزها (گل بابا) بر می خورد. او یک شاعر مشهور و درویش مسلمان بود که از سلطان می خواهد که یک مسجد و ساختمان های اطراف آن مثل حمام  بسازد و حمام یک گنبد بزرگ داشته باشد. بایزید یک رز زرد و قرمز از گل بابا می گیرد و آرزوهای گل بابا را قبول می کند و در سال 1481 گالاتاسارای را با یک حمام زیبا می سازد. این حمام اتاق های بخار بسیار داغی دارد که ترک ها عاشق آن هستند.

4-حمام بیلربی (Beylerbeyi)

این حمام نزدیک مسجد آن است و به خاطر نمای چوبی آن که به سبک عثمانی ساخته شده است، به راحتی شناسایی می شود.  سلطان عبدالحمید اول دستور ساخت این ساختمان را در اواخر سال 1800 داد و آن را به مادرش رابیا سرمی کادین اختصاص داد.  به طور سنتی، همیشه در کنار مساجد حمام ساخته می شد. چرا که از درآمد حمام برای تعمیر و نگهداری مسجد هزینه می کردند و درآمد آن درواقع برای کل مجموعه مهم تلقی می شد.

سقف چوبی و ارزشمندی این حمام درمحل بین قسمت سرد و گرم حمام و همچنین چشمه مرمرین حمام از مشخصه های بارز این حمام می باشد که دیدنشان خالی از لطف نیست. در این حمام نیز یک سنگ داغ وجود دارد. علاوه بر آن، حمام بیلربیی چهار اتاق شخصی و 13 چشمه دارد. دیدن این حمام را در سفرتان به استانبول از دست ندهید. این حمام صبح ها به خانم ها و غروب ها به آقایان خدمات می دهد.

5- حمام کیلیک علی پاشا

یکی از طراحی های دیگر سینان، معمار مشهور عثمانی این حمام است که نام خود را از برده ای گرفته است که در طی سفرش به قسطنطنیه به یک قهرمان قدرتمند تبدیل شد و در آن زمان بسیار مشهور بوده است. او یکی از فرمانده های قرن 16 و بخش جدایی ناپذیر پیروزی های عثمانی بوده است.حمام کیلیک علی پاشا که بزرگترین ساخته سینان است، گنبدی با 51 فوت ارتفاع و 45 فوت پهنا دارد که آن را به یکی از خاص ترین حمام های استانبول تبدیل کرده است.

در سال های اخیر، حمام درطی هفت سال بازسازی شد، اما جزئیات ارزشمند آن حفظ شده است. چشم های فیل که از شیشه ساخته شده است، سنگ های مرمرین، حکاکی های روی سنگ و گنبد های آن فقط تعداد کمی از عناصر دیدنی این حمام هستند  که به صورت اصیل بازسازی شده اند و استایل اصلی خود را حفظ کرده اند.

6-حمام خرم سلطان ایا صوفیه  (Hagia Sophia)

اکثر حمام های مشهور و همین طور حمام هاسکی به وسیله معمار عثمانی، سینان ساخته شده است. به این خاطر که سینان ماهر ترین و مشهور ترین معمار عثمانی بوده است. این حمام در اواسط قرن 16 به دستور همسر سلطان سلیمان یعنی خرم سلطان در محل حمام های باستانی متعلق به زمان 100-200 سال بعد از مسیحیت، ساخته شد. این حمام در میان مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی ساخته شده است و به همین دلیل مردمی که به یکی از این دو مسجد برای عبادت می رفتند، به راحتی می توانستند به حمام خرم سلطان نیز بروند و از آن استفاده کنند .

این حمام در سال 1556 میلادی ساخته شد و عموم مردم می توانستند از آن استفاده کنند. بعدها تا اوایل قرن 20 این حمام یک زندان و انبار نفت و کاغذ تبدیل شد و تا سال 2007 بازار مشهور فرش بوده است. از سال 2008 تا سال 2011 حمام با تعمیر و بازسایی نهایی ساختمان به وسیله هزاران فوت مربع مرمر درخشان شد.  امروزه این حمام تجملی ترین حمام شناخته می شود و دلیل آن لفاف پنبه ای و ابریشمین و کاسه حمام طلایی آن می باشد.

7-حمام سلطان مهری ماه (Mihrimah Sultan Hamam)

این حمام که در اواسط دهه 1500 ساخته شد، یک هدیه دیگر از سلطان سلیمان است که این بار به دخترش مهری ماه تقدیم شد. دو حمام در استانبول با این نام ساخته شده است. یکی در ادیرنکاپی و دیگری در اسکودار که هر دوی آن ها توسط سینان، معمار مشهور عثمانی ساخته شده اند، حمام ادیرنکاپی یک حمام طبقه ای است. افسانه ها حاکی از آن است که قصه این حمام به عشق بین سینان و دختر سلیمان برمی گردد و به همین دلیل سینان این حمام را بدون اجازه سلطنتی ساخته است.

در میان حمام سلطان مهری ماه نیز یک گنبد عظیم وجود دارد که در آن اتاق های لاکچری شخصی وجود دارد و همچنین سنگ های گرمی در مرکز آن وجود دارد که بازدیدکنندگان می توانند روی آن ها دراز بکشند و گرم شوند. تسهیلات مدرنی مثل یک استخر بزرگ و وان حمام داغ به این حمام اضافه شده است که البته تاریخ دانان بسیار از آن انتقاد کرده اند و به نظرشان اضافه شدن این امکانات مدرن، حمام را از حالت تاریخی خود دور کرده است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید