پل مارکو پولو ، یادگار سفر جهانگرد معروف ایتالیایی به پکن

پل مارکو پولو ، یادگار سفر جهانگرد معروف ایتالیایی به پکن

به سوی سرزمین وسیع و جذاب چین می رویم؛ جایی که همه ساله ساختمان ها و سازه های گوناگونی در آن ساخته می شوند و حیرت جهانیان را بر می انگیزند. تا به حال به بسیاری از این جاذبه های منحصر به فرد سر زدیم و طولانی ترین پل شیشه ای دنیا، ارتش سفالین، دیوار چین و بسیاری دیگر از این دیدنی های جذاب و ناب چین را از نزدیک به تماشا نشستیم.

هنرمندان چینی از دیرباز دستِ توانایی در خلق آثار شاخص و بی همتا داشته اند؛ همه دیوار چین را می شناسیم و به عظمت و شکوهش واقفیم. امروز و در مطلب پیش رو یکی دیگر از سازه های زیبای این دیار را از نظر می گذرانیم. به سمت پلی خواهیم رفت که آن را با نام های لوگو یا مارکو پولو می شناسند و یکی از محبوب ترین جاذبه ها در نزد گردشگران است.

جهانگرد معروف ایتالیایی، مارکو پولو در سفرنامه اش از این پل زیبا یاد کرده و به شرح آن پرداخته است چرا که این گذرگاه یکی از مکان های مورد علاقه وی در چین بود. این پل بر روی رودخانه یونگدینگ بنا شده و به راستی یکی از گرانمایه ترین دیدنی های پکن به حساب می آید. با تکمید همراه شوید تا این سازه خاص را که تا این حد، مورد توجه مارکو پولو قرار گرفته بود را از نزدیک ببینیم.

چرا پل مارکو پولوی چین؟

 • یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری چین است.
 • قدیمی ترین پل سنگی در پکن به حساب می آید.
 • بنای مورد علاقه مارکو پولو در کشور چین بوده است.
 • صدها مجسمه شیر روی این پل ساخته شده که بسیار دیدنی اند.
 • این پل پیشینه جالبی دارد و میزبان جنگ مارکو پولو بوده است.

معرفی پل مارکو پولو | Marco Polo Bridge

در شمال کشور چین، رودخانه زیبا و طویلی به نام یونگدینگ (Yongding River) جاری‌ست که نقش مهمی در تامین آب این سرزمین وسیع دارد. این رود، بزرگ ترین و مهم ترین روخانه پکن نیز به حساب می آید و طولش به ۶۵۰ کیلومتر می رسد.

پل های زیادی روی این رود ساخته اند؛ اما قدیمی ترین پل این ناحیه که اهمیت فرهنگی و تاریخی زیادی برای چینی ها دارد، پل لوگو یا همان مارکو پولو است. این گذرگاه سنگی، با ظرافت و خلاقیت ساخته شده و با این که سال هاست که از افتتاحش می گذرد اما هنوز گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.

پل مارکو پولو در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی پکن و در ناحیه فِنگتای (Fengtai) واقع شده است. برای رسیدن به این پل کافی‌ست که رود یونگدنگ را دنبال کرده و از تابلوهای راهنما کمک بگیرید. متاسفانه در سال های اخیر آب این رود را از مسیر اصلیش خارج کرده اند و اغلب از زیر پل لوگو، آبی نمی گذرد؛ اما با این حال باز هم این گذرگاه، جلوه زیبای خود را حفظ کرده است. در گذشته این پل برای اهالی پکن اهمیت بسیاری داشت چون از مهم ترین راه های ارتباطی شهر به شمار می آمد.

از نظر ظاهری باید بگوییم که پل مارکو پولو ۲۶۶.۵ متر طول و ۹.۳ متر عرض دارد و از ۱۰ پایه و ۱۱ قوس تشکیل شده است.

برای ساخت این گذرگاهِ شگفت انگیز از صدها تُن سنگ استفاده کرده اند و یک به یک آن ها را تراشیده و شکل داده اند. اگر روی این پل شروع به حرکت کنید، در تمام طول مسیر، در دو سمت خود، مجسمه هایی از چندین شیر را خواهید دید که همگی به رو به روی شان خیره شده اند. وجود همین شیرها سبب شهرت پل لوگو است. این شیرهای سنگی با ظرافت و دقت بالایی تراشیده شده اند و می توان ساعت ها به آن ها نگاه کرده و لذت برد.

شیرها در اندازه ها و جنسیت های مختلفی هستند و هر یک چهره متفاوتی دارند، اگر با دقت بیشتری به چهره آن ها توجه کنید متوجه خواهید شد که گویا برخی از آن ها در حال صحبت کردن هستند و بعضی دیگر در حال گوش دادن به صحبت های دیگر شیرها.

افراد زیادی این مجسمه ها را شمرده اند؛ اما در تعداد آن ها اختلاف نظر وجود دارد و شمارشان را بین ۴۸۲ تا ۵۰۱ عدد می دانند، جالب اینجاست که در مستندات مکتوب تاریخی از ۶۲۷ عدد شیر نیز یاد کرده اند. اما چرا این قدر اختلاف نظر درباره تعداد این مجسمه ها وجود دارد؟

بر روی هر مجسمه شیر، تعدادی شیر کوچکتر حکاکی شده اند که همین موضوع شمارش آن ها را دشوار کرده است. این شیرهای کوچک با نظم و ترتیب خاصی روی مجسمه ها قرار نگرفته اند، به همین خاطر نتوانستند، تعداد شیرها را دقیقا اعلام کنند.

امروزه گردشگرانی که به پکن می روند از این پل تاریخی نیز دیدن می کنند به همین خاطر نرده های محافظی روی این سازه قرار داده اند تا بازدیدکنندگان به مجسمه های شیر آسیبی نرسانند. همچنین لامپ هایی در میان شیرها قرار داده اند تا در هنگام شب پل مارکو پولو در نهایت زیبایی دیده شود.

نامگذاری پل

به دلیل این که در طول تاریخ پل لوگو را با نام های مختلفی شناخته اند، در اینجا به صورت خلاصه به اسم های این مکان می پردازیم. این روزها اغلب این پل را با عنوان مارکو پولو می شناسند؛ اما نام اصلی و رسمی آن لوگو است. ولی ماجرا به همینجا ختم نمی شود، به این پل لوکو (Lukou)، لوگویائو (Lugouqiao) و لوگوچیائو (Lukouchiao) نیز گفته اند. در مدارک تاریخی نیز از این مکان با عنوان لا کا کیائو (Lu Kow Kiao) نام برده شده است.

حالا که به صورت کلی کمی با پل مارکو پولو آشنا شدیم؛ در ادامه بر روی این پل قدم زده و بیشتر به تاریخ و چگونگی ساخت و سازش می پردازیم.

تاریخچه پل مارکو پولو

به دستور امپراتور شیزونگ (Shizong) از دودمان جین (jin) ساخت این پل آغاز شد؛ ساخت و سازی که بین سال های ۱۱۸۹ تا ۱۱۹۳ به طول انجامید. این سازه با شکوه یک بار بر اثر سیل، آسیب دید که در سال ۱۶۹۸ به دستور امپراتور کانگ‌شی (Kangx) از سلسله چینگ (Qing) بازسازی شد. در زمان حکمرانی کانگ‌شی این پل از شهرت زیادی برخوردار شد زیرا مارکوپولو از آن در سفرنامه خود تعریف کرده بود. مارکو در قرن سیزدهم از پل مارکو پولو دیدن کرد و پس از دست به دست شدنِ سفرنامه وی، خیل عظیمی از اروپایی ها به سوی این پل رهسپار شدند.

سیل تنها اتفاق ناگواری نبود که برای پل مارکو پولو رخ داد؛ در طی جنگ جهانی دوم هم آسیب هایی به آن وارد شد که در قرن بیستم آن را مرمت کردند. در سال ۱۹۴۹ میلادی، یک بار دیگر تغییراتی در پل لوگو انجام دادند و آن را به معبری آسفالت تبدیل کردند و اجازه عبور موتور از روی آن صادر شد تا کمی از ترافیک پکن کاسته شود.

در سال ۱۹۷۱ میلادی پل جدیدی روی رود یونگدینگ ساختند که ماشین رو بود و به کاهش ترافیک شهر کمک کرد؛ چند بزرگراه نزدیک به این پل ها را هم بازسازی کردند که با این کار تقریبا مشکل ترافیک حل شد و دیگر نیازی به عبور موتورها از روی لوگو احساس نمی شد.

حادثه پل مارکو پولو | داستانی جالب در اطراف پل

جالب است بدانید که در ۷ جولای ۱۹۳۷ میلادی، در اطراف پل نبردی رخ داد که به عنوان حادثه مارکو پولو از آن یاد می کنند. علت نام گذاری این جنگ نیز وجود همین پل لوگو یا مارکو پولو در منطقه بود.

این نبرد بین ارتش انقلابی جمهوری چین و نیروهای ژاپن رخ داد و افراد زیادی آن را علت اصلی درگیری های چین و ژاپن در طی جنگ جهانی دوم می دانند. نکته جالب داستان، چگونگی شروع نبرد مارکو پولو است. ماجرا از جایی آغاز شد که به ارتش ژاپن گزارشی مبنی بر گم شدن یکی از نیروهای شان داده می شود و فرمانده ها نگران و آماده جنگ می شوند زیرا که تصور می کردند، سربازِ آن ها گروگان گرفته شده است.

اوضاع به همین منوال بود تا این که نزدیکی های صبح، صدای سه گلوله به گوش رسید و این صدا به معنای آغاز جنگ بود. نبرد مارکو پولو آن قدر گسترش می یابد که کل ارتش دو کشور را درگیر خود می کند و باعث مرگ میلیون ها چینی و ژاپنی می شود. در نهایت هم مشخص شد که نیروی گم شده، مدت زیادی را در دستشویی سپری کرده بود و تنش و نگرانی ها همه بیهوده بودند و سرباز گم شده کاملا سالم بوده است.

این نبرد خانمان سوز ۸ سال طول کشید و سرانجام در ۱۵ اوت سال ۱۹۴۵ با تسلیم ژاپن به پایان رسید. آثار بسیاری از گلوله هایی که در این جنگ شلیک شدند هنوز هم روی دیوار برخی بناهای پکن قابل مشاهده هستند. لازم به ذکر است که برخی داستان پل مارکو پولو را بهانه می دانند و بیان می کنند که ژاپن از پیش برای حمله به چین برنامه ریزی کرده بود. در هر صورت جنگ ۸ ساله مارکو پولو باعث قتل عام میلیون ها تَن شد.

معماری پل مارکو پولو

این پل را از سنگ گرانیت ساختند. توجه به زیبایی و تزیینات، مهم ترین امری بود که سازندگانِ مارکو پولو آن را در نظر داشتند. علاوه بر مجسمه های شیر که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند، ۴ ستون با ارتفاع ۴.۶۵ متر هم برای تزیین و زیباسازی پل ساخته شده است و در آن ها از سنگ مرمر استفاده کرده اند تا جلوه بهتری به پل ببخشند. همان طور که در تصاویر مشاهده می کنید این بنا یک قوس اصلی در میان خود دارد و دیگر قوس ها به صورت کوچک تر در دو سمت آن قرار گرفته اند که این کار را هم برای زیبایی و استحکام پل انجام داده اند. روی هر قوس نیز یک صورتک از شیر حکاکی شده است.

برای محکم تر کردن پل از ستون های آهنین مثلثی شکل استفاده کردند که در برابر سیل و یخ زدگی مقاومت بیشتری داشته باشند؛ اما باز هم در طی سال های مختلف، سیل آسیب هایی به ستون ها وارد کرد.

همه افرادی هم که بعدها به بازسازی پل پرداختند، بر این نکته که زیبایی از اولویت های اصلی است کاملا واقف بودند.

امپراتور کانگ‌شی که دستور مرمت پل را داد، برای ثبتِ نام خود بر روی پل، کتیبه ای قرار داده و سال ساخت و مرمت پل را نیز ذکر کرده است، وی این کتیبه را در کنار پل نصب کرد تا به زیبایی این شاهکار هنری آسیب نرساند.

گفته می شود مجسمه های شیرِ پل مارکو پولو برای حفاظت از منطقه ساخته شده بودند و هدف از ساخت آن ها ایجاد ترس و وحشت در دل خلافکاران و نشان دادن ابهت امپراتوری بوده است؛ همچنین می گویند که حدود ۲۸۰ قطعه سنگ مرمر در این سازه به کار رفته اما در اثبات هیچ یک از این دو موضوع منابع معتبری در دست نیست.

ساختمان ها و بناهای متعددی در سراسر پکن وجود دارند؛ اما پژوهشگران دلیل اصلی توجهِ بیش از اندازه به پل لوگو را تعاریف مارکو پولو از آن می دانند و معتقدند مارکو، این پل را به شاهکار معماری پکن تبدیل کرد.

خوشگذرانی و تفریحات

مطمئنا افرادی که پل مارکو پولو را برای گشت و گذار انتخاب می کنند به بناهای تاریخی علاقه مند هستند و برای قدم زدن روی این سازه تاریخی و تماشای مجسمه های شیر به سوی این پل آمده اند؛ اما با رفتن به این پل، می توانید خوشگذرانی های دیگری را نیز تجربه کنید:

۱- بازدید از قلعه وانپینگ | Wanping Fortress

در انتهای شرقی پل مارکو پولو قلعه کهنی وجود دارد که قدمتش به دوران حکومت سلسله مینگ باز می گردد. این قلعه دیوارهای بلندی دارد که یکی از آن ها با عنوان دیوار شهر “walled city” شناخته می شود. سال ساخت این بنا را ۱۶۳۸ برآورد کرده اند.

این قلعه، روزی مهم ترین بنای دفاعی در سراسر پکن به حساب می آمد؛ اما امروزه به جاذبه ای گردشگری بدل شده است. با بازدید از قلعه وانپینگ با تاریخ و تمدن چین بیشتر آشنا خواهید شد. این بنا دو دروازه بزرگ دارد که با نام های ثروت همیشگی (Ever Prosperous Gate) و دروازه باشکوه (Majestic Gate) شناخته می شوند. قلعه وانپینگ بسیار بزرگ است و طولش از شرق به غرب به ۶۴۰ متر و از شمال به جنوب به ۳۲۰ متر می رسد و تقریبا مستطیل شکل است.

امروزه این مکان را به موزه تبدیل کردند و در آن وسایل مربوط به جنگ را به نمایش گذاشته اند. جالب است بدانید که برای ورود به این موزه نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه ای ندارید.

۲- تماشای دیدنی های اطراف

در اطراف پل مارکو پولو دیدنی های دیگری نیز وجود دارند؛ مثلا در ضلع غربی پل، مجسمه ای هست که برای مشخص تر شدن دروازه قلعه و دیدن آن از دوردست ساخته شده است که آن را در تصویر مشاهده می کنید. همچنین کتیبه هایی به چشم می خورند که بر روی زمین و رو به روی قلعه نصب شده اند، این کتیبه ها نشان دهنده میزان خسارات وارد شده بر قلعه در طول سال های مختلف هستند و سال مرمت و ساخت دیوارهای قلعه را بیان می کنند. حتما در بازدیدتان از پل مارکو پولو در محوطه اطراف نیز گشتی بزنید.

۳- دوچرخه سواری

اگر اهل دوچرخه سواری هستید، پل مارکو پولو یکی از بهترین مکان ها برای دوچرخه سواری است و به دلیل آب و هوای خوبِ ناحیه فنگتای، دوچرخه سواری در اینجا محبوبیت زیادی دارد.

 

۴- عکاسی

در بازدیدتان از پل لوگو به هیچ عنوان دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید زیرا اینجا مکان خوبی برای عکاسی است. بخصوص هنگام غروب خورشید این پل به یکی از بهترین سوژه های عکاسی بدل می شود.

 

۵- خرید خوراکی

در اطراف پل مارکو پولو و قلعه تاریخی وانپینگ دستفروشانی به چشم می خورند که غذاهای خیابانی لذیذی را در اختیار گردشگران و مراجعان قرار می دهند، پیشنهاد می کنیم از این دستفروشان خرید کنید و پول نقد نیز همراه داشته باشید.

 

مسیر و هزینه

با استفاده از مترو و اتوبوس می توانید به پل مارکو پولو برسید.

 

با اتوبوس:

با استفاده از اتوبوس های شماره ۳۰۹, ۳۲۹, ۳۳۹, ۴۵۸, ۴۵۹, ۶۲۴, ۶۶۱, ۶۶۲ یا ۹۵۲ به پل مارکو پولو خواهید رسید، تنها کافی‌ست در ایستگاه زینکیائو (Xinqiao) پیاده شوید.

 

با اتوبوس های سریع السیر:

امکان استفاده از اتوبوس های سریع السیر نیز برای شما وجود خواهد داشت. باید سوار اتوبوس های شماره ۷۷، ۹۶، ۹۷، ۱۳۳، ۳۱۰، ۳۱۳، ۴۵۲، ۸۴۳، ۸۹۶ یا ۹۸۳ شوید و از خطوط ۴۵، ۹۷، ۱۴۵ یا خط ویژه شماره ۱۷ استفاده کنید. در این صورت در ایستگاه کانگزان دایائوزویان (Kangzhan Diaosuyuan) پیاده شوید.

 

با مترو:

از خط ۱۴ استفاده کرده و در ایستگاه دائوی (Dawayao Station) پیاده شوید. سپس از خروجی D خارج شده و در ایستگاه اتوبوس اکسیدائوکائو (Xidaokou Bei Station) از اتوبوس های شماره ۳۳۹ استفاده کنید و سرانجام در ایستگاه لوگو زینکیائو (Lugou Xinqiao) به مقصد خواهید رسید.

 

هزینه:

*برای بازدید از پل مارکو پولو باید ۲۰ یوان چین (معادل ۳۲,۰۰۰ تومان)پرداخت کنید.

*پرداخت با کارت های اعتباری امکان پذیر نیست.

*ساعت های بازدید از پل مارکو پولو:

آوریل – اکتبر: (اواخر فروردین تا اوایل آبان) ۷:۰۰ تا ۲۰:۰۰

نوامبر – مارس: (آذر تا اواخر فروردین) ۷:۰۰ تا ۱۸:۰۰

*برای بازدید از پل مارکو پولو می توانید تورهای گردشگری این ناحیه را هم خریداری کنید که قیمت های شان از حدود ۵۰ دلار (معادل ۵۵۰,۰۰۰ تومان) شروع می شوند و خدماتی چون تامین خورد و خوراک تان را هم در اختیارتان قرار می دهند.

*اگر باز هم موفق به یافتن محل دقیق پل لوگو نشدید از آدرس و نقشه کارناوال استفاده کنید.

آدرس: چین، پکن، ناحیه فنگتای، پل مارکو پولو.

.Address: Fengtai, China

 

دیدنی های اطراف

 • موزه مردم چینی ضد جنگ با ژاپنی ها | Chinese People’s Anti-Japanese War Museum: فاصله ۸۵۰ متر
 • شهر باستانی وانپینگ | Wanping Ancient City: فاصله ۲۷۰ متر

 

مشکلات پل مارکو پولو

در حال حاضر پل زیبا و جذاب مارکو پولو با مشکلاتی دست به گریبان است که نگاه گذرایی بر آن ها می اندازیم:

 • رودخانه یونگدینگ خروشان و قدرتمند است. امروزه به دلیل تامین آب پکن، مسیر این رود را تغییر داده اند و اغلب اطراف پل مارکو پولو کاملا خشک است. این خشکی به مرور باعث تخریب پل می شود. در مواقعی که رودخانه یونگدینگ را به سوی این پل سرازیر می کنند هم، هیچ تضمینی نیست که موجب سیلاب نشود و پل را تخریب نکند. در سال ۱۹۴۹ میلادی با کاشت درخت و تدابیر دیگری، تلاش کردند تا جلوی سیلاب های نا به هنگام این رود را بگیرند اما هنوز هم این موضوع به طور کامل پیگیری نشده است.
 • در طول جنگ مارکو پولو، این پل آسیب های زیادی دید.
 • امروزه برای امنیت بیشتر بازدیدکننده ها نرده هایی را روی پل مارکو پولو جایگذاری کرده اند که باعث بهم خوردن شکل و شمایل اولیه این سازه شده است.

آشنایی با مارکو پولو

در این مقاله از مارکو پولو بسیار یاد کردیم و خالی از لطف نیست که کمی بیشتر به معرفی او بپردازیم. مارکو پولو نام تاجر و جهانگردی مشهور، اهل ونیز ایتالیاست که در قرن سیزدهم می زیست؛ وی به آسیای شرقی و میانه سفر کرد و کشورهای متعددی از جمله چین را دید.

مارکو تجربه های سفرش را در کتابی با عنوان سفرهای مارکو پولو به ثبت رساند؛ کتابی که دید جهانیان را نسبت به آسیا باز کرد. داستان نویسی این جهانگرد مشهور از زمانی آغاز شد که او را به زندان انداختند. مارکو در سلولش برای یکی از هم بندان خود، داستان های سفرش را تعریف کرد. دوست مارکو شروع به نگارش حرف های او کرد و هنوز مشخص نیست که در نگارشش نکته هایی را کم و زیاد کرده یا خیر.

پس از اتمام نگارش این کتاب، آن را به سرعت دست به دست کردند. علت محبوبیت آن علاوه بر نوع نگارش و توصیف های جالبش، ماجراهای ناب و خاصی بود که از خاورمیانه، آسیای میانه، چین، هند و … در آن وجود داشت. حالا با وجود این که قرن ها از دوران زندگی این شخص بزرگوار می گذرد اما هنوز هم کتاب وی بسیار مشهور و زبانزد است.

 

توصیه تکمید 

پل مارکو پولو در یکی از بهترین و استراتژیک ترین مناطق پکن ساخته شده است به همین خاطر دیدنی های دیگری هم در نزدیکی این پل به چشم می خورند که پیشنهاد می کنیم در طی بازدیدتان از این پل، از آن ها نیز دیدن نمایید؛ مکان هایی مثل قلعه وانپینگ (Wanping Fortress) که از محبوب ترین جاذبه های این شهر به حساب می آید.

 

سخن آخر

امروز نگاهی داشتیم به پل زیبا و کهن مارکو پولو در چین، به نظر شما پلی نظیر این سازه در کشورمان ایران وجود دارد؟ تصور می کنید که بناهای دیگری در پکن ارزش دیدن و سفر دارند؟ نظرها و دیدگاه های تان را با ما در میان گذارید، بی صبرانه منتظر ایده های شما عزیزان هستیم.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید