10 قصر زیبای جهان

با یک مقاله دیگه مهمان شما سروران هستیم با یک موضوع جذاب! میخوایم توی این مقاله در مورد قصرهای زیبای جهان با شما صحبت کنیم.

عظمت و قدمت این کاخ ها آدمی را به فکر فرو می برد که در آن زمان و با نبودن امکانات امروزی و مدرن چگونه و طی چه زمانی این ساختمان های زیبا و عظیم الجثه را بنا کرده اند؟! اما باید بدانید که این سازه ها از نظر استحکام بسیار قوی هستند و همچنین در مدت زمان نسبتا کوتاهی ساخته شده اند.

‏قصر ملی پنا در پرتغال

‏قصر ملی پنا که در سال 1842 توسط کینگ فردیناند دوم در پرتغال ساخته شده است قدیمی ترین قلعه اروپایی به سبک ‏رومانتیسیزم است.

این قصر بر روی خرابه های صومعه که به شدت در زمین لرزه سال 1755 تخریب شده بود، ساخته شد.

‏امروزه این قصر با رنگ های اصیل قرمز و زرد که از آن باقی مانده است، یکی از پر بازدید ترین آثار باستانی پرتغال می ‏باشد.‏

قصر میسور در هند

میسور در هند، همان طور که به شهر کاخ ها مشهور است، تعداد زیادی از کاخ های تاریخی را در خود جای داده که ‏مشهور ترین آنها کاخ میسور است. این کاخ در سال 1897 بعد از اینکه کاخ قدیمی در آتش سوزی در یک مراسم عروسی ‏تخریب شد، ساخته شد. این ساختمان در سال 1912 تکمیل شد.

در مدت فستیوال داسارا در ماه های سپتامبر و اکتبر این کاخ ‏با بیش از 10000 لامپ تزئین می شود و یک منظره شگفت انگیز را خلق می کند.‏

قصر شونبرون در اتریش

‏ کاخ شون برون در اتریش و شهر وین که دارای 1441 اتاق می باشد، از نظر شکوه و عظمت قابل مقایسه با کاخ ورسای می باشد. این کاخ ‏یکی از جاذبه های گردشگری اصلی در وین می باشد. این کاخ در بین سال های 1696 و 1712 به درخواست امپراطوری ‏لپولد اول ساخته شده و به کاخ تابستانی امپراطوری به وسیله ماریا ترسا تبدیل شده است.

این کاخ جذابیت های بصری زیادی ‏از جمله باغ خصوصی، قدیمی ترین باغ وحش جهان و خانه تابستانی مرمری می باشد که در بالای تپه ای با ارتفاع 60 متر ‏واقع شده اند.‏

کاخ تابستانی در پکن 

کاخ تابستانی در 15 کیلومتری مرکز شهر پکن واقع شده است. همان طور که از اسمش مشخص است، کاخ تابستانی پکن به عنوان ‏محل اقامت تابستانی حکمرانان امپراطوری چین برای استراحت و دور بودن از شهر ممنوعه مورد استفاده قرار می گرفته است.

باغ ها ‏اساسا در سال 1750  ساخته و گسترده شدند و در واقع سبک های مختلف کاخ ها و باغ های اطراف چین در این بازه زمانی مجدد بازسازی شده اند.

‏دریاچه کونمینگ به مانند دریاچه غربی هانگژو ساخته شد.‏

کاخ توپکاپی در استانبول

وقتی سلطان مهمت قسطنطنیه را در سال 1453 فتح کرد، ابتدا دستور ساخت یک محل جدید را برای زندگی خود صادر کرد. به همین دلیل ‏کاخی ساخته شد که بعدها به نام توپکاپی شناخته شد.

این کاخ برای 4 قرن از سال 1456 تا سال 1853محل سلطنت عثمانی ها ‏باقی ماند. در طول سال ها کاخ دستخوش تغییراتی شد.

امروزه این مجموعه شامل 4 حیاط اصلی است که در بین ساختمان ‏های با شکوه و عظیم و همینطور ساختمان های کوچک تری قرار گرفته اند.

کاخ باشکوه شامبور در فرانسه

این قصر که بعد از کاخ ورسای پربازدید ترین قصر در فرانسه به شمار می رود، یک شاهکار دوره رنسانس به شمار می ‏آید. قصر شامبور440 اتاق، 365 آتشکده و 84 پلکان دارد.

شروع ساخت این کاخ در سال 1519 به دستور فرانسوای اول شروع شد. او می توانست در جنگل های نزدیک این کاخ به شکار بپردازد.

اتاق های حجیم و سرد، باعث شده اند که کاخ به ‏محلی غیر متعارف برای زندگی تبدیل شود و خود شاه کمتر از 40 روز در آن زندگی کرده است.‏

کاخ ورسای در فرانسه

ورسای یک کاخ شکاری بود که در سال 1626 به وسیله  لویی 13 ساخته شد. جانشین او، لویی 14 این کاخ را به ‏بزرگترین کاخ جهان گسترش داد و از سال  1682 به بعد از آن به عنوان محل کنترل  و فرمانروایی بر فرانسه استفاده کرد.

کاخ ‏ورسای محل زندگی رسمی پادشاهان فرانسوی تا اکتبر سال 1789 که خانواده سلطنتی در طی انقلاب فرانسه مجبور شدند به ‏پاریس برگردند، باقی ماند.‏

کاخ الحمرا در اسپانیا کاخی با هنرمندی مسلمانان

بخش دژ،بخش کاخ و بخش باغ الحمرا در فلاتی که مشرف به شهر گراندا در جنوب اسپانیاست،واقع شده است.این کاخ در سال های میانی قرن 14 به وسیله سلطان نصرید ساخته شد و یک گواه باقی مانده از مهارت مسلمانان هنرمند آن زمان می باشد.
این کاخ امروزه یکی از جاذبه های توریستی اصلی اسپانیا است و گردشگران زیادی به گراندا می آیند تا فقط کاخ الحمرا را ببینند.کاخ الحمرا هنر و زیبایی پس از اسلام در اسپانیا را به رخ میکشد.

کاخ پوتالا در تبت مقر رهبران بودایی

 کاخ پوتالا که در دامنه تپه مارپوری واقع شده است، 13 متر بالا تر از دره الهاسا می باشد. این کاخ بیشتر از 170 متر بالا آمده است و بلندترین سازه باستانی تبت به شمار می آید.اگرچه این کاخ در قرن 7 ساخته شده است،سازه کاخ امروزی در سال 1645 در دوران سلطنت دالایی لامای پنجم  شروع به ساخته شدن کرد و در سال 1648 کاخ پوترنگ کارپو یا کاخ سفید تکمیل شد.

کاخ قرمز در بین سال های 1690 و 1694 به مجموعه اضافه شد.این کاخ محل اقامت دالایی لاما تا قرن 14 قبل از گریختن وی به هند در اثر هجوم چینی ها بود.

کاخ شهر ممنوعه در پکن بزرگترین مجموعه چوبی جهان

کاخ شهر ممنوعه چین که در مرکز شهر پکن واقع شده است،بزرگترین مجموعه از کاخ می باشد و مساحتی حدود 72 هکتار دارد. این کاخ از سال 1406 تا سال 1420 ساخته شد. این مجموعه شامل 980 ساختمان می باشد که 8707 اتاق دارد که توسط خندق 6 متری و دیواری با ارتقاع 10 متر احاطه شده اند. فاصله بین دروازه تیانمن و دروازه دیواین مایت 960 متر است.تا زمان استعفای آخرین امپراطوری چین 24 امپراطوری در 5 قرن از شهر ممنوعه بر کشور حکمرانی کردند.شهر ممنوعه اکنون یکی از عجایب دنیا به حساب می آید،این شهر در زمان های گذشته درست در مرکز پکن قدیم قرار گرفته بود اما اکنون به شکل یک موزه درآمده است که هر ساله میلیون ها گردشگر را به چین می کشاند.
شاید بتوان گفت که این شهر یکی از پیچیده ترین و بزرگ ترین قصرهای پادشاهی دنیاست.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید