پارک هیلونگ‌جیانگ، مزرعه ببر سیبری در شمال چین

پارک هیلونگ‌جیانگ، مزرعه ببر سیبری در شمال چین

 

 

 

این مرکز یکی از دو پارک ببر سیبری در استان هیلونگ‌جیانگ چین است که در ۵۰۰ کیلومتری مرز روسیه واقع شده و بزرگترین مرکز پرورش و تولیدمثل ببر سیبری یا ببر آمور به شمار می‌رود. طبق گفته فدراسیون حیات وحش جهانی، ببر سیبری یکی از گونه‌های در حال انقراض است.

حدود ۵۴۰ ببر سیبری در دنیا وجود دارد. مرکز هاربین در سال ۱۹۸۶ افتتاح شد. نرخ بقای توله ببرهایی که هر سال حدود ۱۰۰ قلاده از آنها در این مرکز به دنیا می‌آیند ۸۰ درصد است.

 

در سال ۱۹۹۶، درب‌های این مرکز به روی عموم گشوده شد تا گردشگران با اتوبوس‌های سافاری بتوانند از حدود ۶۰۰ ببر موجود در این فضای باز بازدید کنند؛ فضایی که مانند خانه اصلی آنها در حیات وحش شبیه‌سازی شده است.

 

بازدیدکنندگان می‌توانستند با پرداخت مبالغ بیشتر مرغ یا اردک زنده بخرند و آنها را در حیات وحش رها کنند تا خوراک ببرها شوند یا یکی از توله ببرها را در آغوش بگیرند.

 

البته انتقادهایی نیز به این مزرعه وسیع شده است زیرا برخی از دوستداران حیوانات بر این عقیده‌اند که ببرها در شرایط غیرطبیعی به سر می‌برند و برای بقا باید شکار کنند؛ عملی غریزی که در این پارک امکان آن وجود ندارد.

 

با وجود مراقبت و حمایت همیشگی دولت چین از این ببرها، برخی از شرکت‌ها در چین با قسمت‌هایی از بدن ببرها تجارت می‌کنند! به عنوان مثال، با خیساندن استخوان ببر در الکل شراب تولید می‌کنند. در این پارک، ببرها را با توجه به سن و بلوغشان طبقه‌بندی می‌کنند و زمانی که توله ببرها به سن سه تا چهار ماهگی رسیدند به آنها آموزش وحشی‌شدن می‌دهند.

کارشناسان حیات وحش بر این عقیده‌اند که عدم تولید مثل و تخریب زادگاه و خانه طبیعی ببرهای سیبری یا زیرگونه آنها با عنوان ببر آمور، این حیوان را در خطر انقراض قرار می‌دهد.

 

 

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید