25 مکانی که باید آن ها را ببینید قبل از اینکه نابود شوند

مکانهایی که باید آن ها را ببینید، قبل از اینکه برای همیشه از روی زمین ناپدید شوند!

در کره زمینی که ما انسانها و همه مخلوقات خداوند متعال بر روی آن زندگی میکنیم یک عالمه مکان های طبیعی و فوق العاده زیبا و باور نکردنی وجود دارد که زیبایی هایش قابل وصف نیست و بسیارشگفت انگیز هستند. اما خوب متاسفانه به خاطر تغییرات جوی و بی توجهی ما انسان ها، بعضی از این زیبایی ها و شگفتی های زمین در خطر ناپدید شدن در طی 100 سال آینده یا حتی زودتر هستند که بسیار حزن انگیز و تاسف بار هست این اتفاق!

سامانه تکمید مقاله ای برای شما آماده کرده که به مکان های رو به نابودی در کره زمین پرداخته شده و به شما میگوید که چه مکان های متاسفانه تا قرن بعد به طور کل از روی کره خاکی محو خواهند شد! مقاله را تا آخر بخوانید تا ببینید که چه جاهایی در سراسر دنیا در معرض نابودیند. اگر آرزوی دیدن هرکدام از مکان های زیر را دارید، بهتر است زودتر سفرتان را برنامه ریزی کنید، قبل از اینکه برای همیشه از روی زمین ناپدید شوند و به خاطره ها بپیوندند!

جزایر سیچلز

جزایر سیچلز مقصدی مشهور برای ماه عسل زوج ها و یا کسانی است که دنبال مکانی مثل بهشت هستند. این جزایر زیبا و شگفت انگیز در اقیانوس هند واقع شده اند و متاسفانه باید بگوییم که به دلیل فرسایش ساحل  در حال ناپدید شدن هستند. پس بهتر است که به جزایر سیچلز سفر کنید و از دیدن این همه زیبایی شگفت زده شوید، چرا که این جزایر در خطر ناپدیدی کامل در 50 تا 100 سال آینده هستند.

کوه کیلیمانجارو، تانزانیا

برف زیبا و تماشایی بالای کوه کیلیمانجارو در تانزانیا احتمالا زمان زیادی پا برجا نباشد. یخچال های کیلیمانجارو در بین سال های 1912 و 2007 تا میزان 85% کاهش یافته اند و در خطر آب شدن کامل هستند و در این صورت دیدن منظره مشهور و زیبای این کوه با عظمت به رویاها می پیوندد.

پارک ملی تیکال و میرادور باسین، گواتمالا

پارک ملی تیکال و میرادور باسین در گواتمالا خانه آثار باستانی رمز آلود تمدن مایاها می باشند. غارت های غیر قانونی و سوختن جنگل ها ممکن است این تکه از تاریخ را برای همیشه نابود کند. پس اگر به آثار باستانی علاقه مندید و برنامه سفر به این منطقه باستانی را در ذهن دارید، بهتر است وسیله هایتان را زودتر جمع کنید و عازم گواتمالا شوید.

سانداربانز، هند و بنگلادش

سانداربانز نزدیک به 4000 مایل آب و خشکی در دلتای گنگ (بنگال) دارد. این منطقه بزرگ ترین جنگل های درخت های حاره ای در جهان را دارد که پناهگاهی برای حیوانات در معرض خطری مثل ببرها هستند. جنگل زدایی، آلودگی و وابستگی شدید به سوختهای فسیلی موجب افزایش سطح دریا در این ناحیه می شوند که موجب فرسایش خط ساحلی زیبا و گرانبهای سانداربانز می شوند و این ناحیه را در معرض خطر ناپدیدی قرار داده اند.

یخچال های پاتاگونیا، آرژانتین

یخچال های پایتاگونیا یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری جهان هستند، اما بارش کم و افزایش دما باعث شده اند که این یخچال ها آب شوند و احتمالا عمر این شگفتی رو به پایان است و شاید آخرین نسلی باشیم که بتوانیم از دیدن شگفتی های این جاذبه زیبا و مشهور گردشگری لذت ببریم.

زاهارا دو لا سیرا،اسپانیا(Zahara de la Sierra)

این ایالت که در کدیز در کوه های آندالوزیا در اسپانیای جنوبی واقع شده است، در حال از دست دادن حیات وحش و پوشش گیاهی خودش است و دلیل آن افزایش دمای هوا و کاهش سطح بارندگی در سال های اخیر می باشد و دیدن این همه زیبایی قبل از نابودی کاملش خالی از لطف نیست.

کارولینای شمالی(The Outer Banks)

سواحل Outer Banks در کارولینای شمالی باعث شده اند که خشکی در مرز سواحل فرسایش پیدا کند و مکان هایی مثل فانوس کاپ هاتراس را که قدمت آن به سال 1870 برمی گردد را در معرض نابودی قرار دهد.

جنگل های ماداگاسکار

پیش بینی کرده اند که از عمر جنگل های ماداگاسکار فقط 35 سال دیگر باقی مانده است و دلیل آن آتش سوزی های متعدد و جنگل زدایی های فراوان می باشد و تقریبا عمرش رو به پایان است!

پارک ملی گلاسیر، مونتانا

تعداد یخچال های طبیعی در پارک ملی گلاسیر مونتانا به کمتر از 25 درصد کاهش یافته است. در 15 سال آینده  ممکن است تعداد آن ها به صفر برسد و اثری از آن ها باقی نماند. پس فقط 15 سال باقی مانده است تا بتوانید از دیدن زیبایی های این پارک ملی شگفت زده شوید.

ونیز، ایتالیا

زودتر برنامه سفرتان به ونیز را برنامه ریزی کنید چراکه ونیز چند سال است که در حال رفتن به زیر آب است و نشانه از توقف این روند وجود ندارد. سیل های شدید نیز این روند را سریع تر کرده اند و به ناپدید شدن این شهر زیبا که تقریبا برای همه مردم دنیا رویایی می باشد، کمک کرده است. اگر شما هم رویای سفر به این مکان زیبا و شگفت انگیز را دارید، زودتر برای سفرتان برنامه ریزی کنید و لذت آرامش در شهر ونیز را تجربه کنید.

ماچوپیچو،کشور پرو

آثار باستانی امپراطوری اینکان ها میلیون ها توریست را هر ساله به ماچوپیچو جذب می کند که بیش از محدودیت 2500 نفر در روز است که توسط یونسکو و کشور پرو تعیین شده است. خیلی ها اعتقاد دارند که به دلیل رانش طبیعی زمین و فرسایش، این آثار باستانی با ارزش رو به نابودی هستند. مگر اینکه مسئولین تدبیری بیندیشند و این نابودی را به تعویق بیندازند.

جزیره های گالاپاگوس(غرب اکوادور)

جمعیت زیاد توریست ها و گونه های خارجی که متعلق به این منطقه نیستند باعث شده است که اکوسیستم این جزایر به هم بریزد و گونه های خاص متعلق به جزایر گالاپاگوس را تهدید کند و آن ها را در معرض نابودی قرار دهد.

کونگو باسین، آفریقا

دومین جنگل بزرگ و بارانی دنیا یعنی کونگو باسین آفریقا یکی از بزرگترین مکان ها با تنوع زیستی گوناگون می باشد که بیشتر از 10000 گونه پوشش گیاهی،1000 گونه پرنده و 400 گونه پستاندار می باشد. به هر حال سازمان ملل پیش بینی کرده که دو سوم این جنگل که شامل گیاهان و حیات وحش گسترده ای می شود تا سال 2040 تخریب می شود.

دریای مرده (مرز اردن و اسرائیل)

دریای مرده که مرز اردن و اسرائیل است در 40 سال گذشته به میزان یک سوم کوچک تر شده است. تا وقتی که کشورهای اطراف این دریا به استفاده از این آب از رودخانه اردن ادامه دهند، امکان ناپدید شدن این دریا تا 50 سال آینده وجود دارد.

زمین های باتلاقی فلوریدا

زمین های باتلاقی فلوریدا در آمریکا بیشتر از هر پارک دیگری در معرض تهدید می باشد. آب بیش از حد، گونه های جدید و پیشرفت شهری همه قسمتی از این مشکل هستند.

کوه های آلپ، اروپا

تغییرات آب و هوایی اثر شدیدی بر روی کوه های آلپ گذاشته است. چون ارتفاع آن ها در مقایسه با کوه های دیگر کم تر است. هرساله یخچال های طبیعی کوه های آلپ تقریبا 3% کمتر می شوند که متاسفانه به این معنی است که تا سال 2050 ممکن است دیگر هیچ یخچال طبیعی در کوه های آلپ وجود نداشته باشد. بهتر است با تور اروپا بروید و از این مجموعه زیبا و بسیار شگفت انگیز دیدن نمایید قبل از اینکه به طور کامل از بین بروند.

تووالو

تووالو که در اقیانوس آرام بین استرالیا و هاوایی واقع شده است، یک ملیت پلینزی است که از 9 جزیره تشکیل شده است. جزیره ها در خطر به زیر آب رفتن هستند چون که فقط 15 فوت از آب بالاتر هستند. پس اگر دوست دارید که این جزایر زیبا را ببینید، باید کمی عجله کنید.

تاج محل، هند

تاج محل یکی از خاص ترین ساختمان های جهان است و معماری بی نظیر آن چشم ها را خیره می کند، اما بعضی از کارشناسان نگرانند که محل آن به خاطر فرسایش و آلودگی تخریب شود، پس تا دیر نشده تور هند را رزرو کنید و به هند سفر کنید!

سد بزرگ مرجانی استرالیا

بزرگترین صخره مرجانی دنیا یعنی The Great Barrier Reef در استرالیا واقع شده است که متاسفانه نصف آن به خاطر افزایش دمای هوا در 30 سال گذشته از بین رفته است.  آلودگی اسیدی نیز مزید بر علت شده است. کارشناسان پیش بینی کرده اند که این صخره های زیبا و منحصربه فرد تا سال 2030 به طور کل از بین می روند.

اهرام مصر

اهرام مصر که یکی از شگفتی های جهان هستند، به خاطر آلودگی در معرض فرسایش هستند. فاضلاب صفحاتی که اهرام مصر روی آن ها ساخته شده اند را ضعیف کرده است و نگرانی کارشناسان این است که این آلودگی ممکن است کاملا آن ها را تخریب کند.

جنگل آمازون، برزیل

وسعت جنگل حدود 5.5 میلیون کیلومتر مربع می باشد و بزرگترین جنگل بارانی جهان است.این جنگل خانه گونه های مختلفی از حیوانات و پوشش گیاهی گسترده ای است. اما متاسفانه گسترش کشاورزی ممکن است این جنگل را به طور کل به مرز نابودی برساند.

دیوار بزرگ چین

بزرگترین سازه دست بشر در جهان یعنی دیوار بزرگ چین 2000 سال است که دوام آورده است اما کشاورزی بیش از حد اخیر دو سوم دیوار را تخریب کرده است. فرسایش خاک ممکن است  تا 20 سال آینده این دیوار را به یک مخروبه تبدیل کند. حیف است که قبل از تخریب این شگفتی دست ساز بشر، آن را از نزدیک ندیده باشیم، تور چین را رزرو کنید و این دیوار زیبا و پر ابهت را از نزدیک ببنید.

جزایر مالدیو

جزایر زیبا و شگفت انگیز مالدیو در اقیانوس هند آرام آرام به زیر آب می رود و دلیل آن هم تغییرات آب و هوایی می باشد. دانشمندان پیش بینی کرده اند که تا 100 سال آینده، این جزایر به طور کامل به زیر آب می روند و به عبارت دیگر نسل های آینده این جزایر را در کتاب ها و متن های تاریخی می بینند که باعث تاسف است.پس تا قبل از نابودی چه خوب است که مالدیو را با تور مالدیو ببینیم !

مسجد تیمبوکتو، مالی

این مسجد زیبا که قدمت آن به قرن 14 تا 16 برمی گردد جزء میراث جهانی یونسکو می باشد. اما هیچ حفاظتی نمی تواند جلوی افزایش دما و میزان بارش را بگیرد. به همین دلیل این مسجد در حال تخریب می باشد.

شهر ساحلی بیگ سور، کالیفرنیا

شهر ساحلی بیگ سور به خاطر وال هایش مشهور است و می توان آن ها را از فاصله نزدیک تماشا کرد. اما خشکسالی ها و آتش سوزی های اخیر این منطقه ساحل را در معرض خطر قرار داده است و هر ساله تعداد پستانداران این منطقه کم و کمتر می شود.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید