جاذبه های گردشگری شهر زیبا و تاریخی قونیه

قونیه یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است. به همین دلیل شما در این شهر زیبا می توانید آثار باستانی متعددی را تماشا کنید که به خوبی در طول سال های متمادی نگهداری شده اند. همچنین می توانید سری به فروشگاه های شرقی بزنید و یا از معابد زیبا و مسجدهای خیره کننده آن دیدن کنید و لذت ببرید. از زمان های قدیم، مردم قونیه به سنت های پیشینیانشان احترام زیادی می گذاشتند و به همین دلیل مردمی مهربان و صمیمی هستند و احترام زیادی برای مسافران و توریستان قائلند و به گرمی از شما پذیرایی می کنند.

اولین کاری که هر توریستی باید در قونیه انجام دهد، این است که از موزه مولانا و مزار مولانای رومی دیدن کند. مولانا افتخار ایرانیان است و اشعار بی نظیر خود را در قرن سیزدهم سروده است و تمامی مردم جهان از اشعار بی نظیر او بهره برده اند. علاوه بر موزه مولانا جاذبه های گردشگری و آثار باستانی متعدد دیگری نیز در قونیه وجود دارد که در این مقاله به آن ها نیز می پردازیم. به هر حال هر شخصی که به تاریخ و آثار تاریخی علاقه مند است، به هیچ عنوان نباید بازدید از این شهر تاریخی ترکیه ای را از دست بدهد.

1.موزه مولانا

سمبل شهر قونیه مجموعه صوفی است که در آن مزار رهبر، فیلسوف و شاعر ما مولانا جلال الدین رومی واقع شده است. مولانا آغازگر فرقه های صوفی گری نیز بوده است و به همین دلیل هرساله توریستان زیادی از سراسر دنیا برای دیدن این شخصیت ارجمند به قونیه سفر می کنند.

موزه مولانا با باغ های گل رز زیبایی احاطه شده است و وقتی قدم به محوطه موزه می گذارید از عطر و زیبایی این باغ ها شگفت زده خواهید شد.مزار مولانا در قسمت پایانی مجموعه واقع شده است. اطراف مزار او مزار خانواده نزدیک و مریدانش نیز وجود دارد که می توانید از آن ها نیز دیدن کنید. همچنین می توانید در ساختمان موزه مولانا گشتی بزنید و زندگی دراویش را از نزدیک تماشا کنید و اطلاعات بیشتری در مورد دراویش کسب کنید.

2.موزه کاشی

در این محل مدرسه الهیاتی در سال 1251 به وسیله امیر سلجوقی تاسیس شده بود. این ساختمان اخیرا بازسازی شده است و کاربری آن به موزه تغییر داده شده است. در این موزه زیبا که در خیابان آنکارای قونیه واقع شده است، آثار کاشی کاری زیبا و جذاب سلجوقی را به نمایش گذاشته شده است.این ساختمان به قدری زیباست که به یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری قونیه تبدیل شده است و دیدن آن به شدت به شما توصیه می شود.

3.موزه حکاکی چوبی و سنگی

این موزه هم حقیقتا در گذشته یک مدرسه بوده است که بعدها به موزه تبدیل شده است. در این موزه کلکسیونی جذاب از آثار مجسمه سازی و حکاکی چوبی و سنگی از دیوارهای شهر قدیمی به معرض نمایش گذاشته شده است که حتما باید از آن ها دیدن کنید. این موزه در بلوار عدلیه در شهر توریستی قونیه واقع شده است.

4.تپه علاء الدین

این پارک درست در مرکز شهر واقع شده است و هر شب محلی های قونیه به این پارک می آیند تا پیاده روی کنند و در باغ های آن چای بنوشند. شما در این پارک می توانید زندگی محلی های قونیه را از نزدیک لمس کنید و تجربه سفرتان را کامل تر کنید. از طرفی می توانید از قصر علاء الدین کیقباد و همین طور مسجد علاء الدین نیز دیدن کنید. این مسجد دیدنی سقفی چوبی دارد که 42 ستون آنتیک و زیبا آن را نگه داشته اند و حتما از دیدن معماری زیبا و باشکوه آن لذت خواهید برد.

5.موزه باستان شناسی

اکثر موزه های باستانی شناسی ترکیه در دهه های اخیر مدرنیزه شده اند و تغییر یافته اند، اما موزه قونیه به همان شکل قدیم باقی مانده است. اگرچه این موزه قدیمی نور و تابلوهای راهنمای کمی دارد و به خوبی به آن رسیدگی نشده است، اما سعی کنید که بیشتر به جنبه ارزشی آن توجه کنید و شکل و ظاهر آن ناامیدتان نکند.

چرا که کلکسیونی که در این موزه نگهداری می شود، به قدری جذاب است که متحیرتان می کند و ارزش این را دارد که زمانی از سفرتان را به دیدن این موزه قدیمی اختصاص دهید. درست پایین خیابان این موزه، موزه قوم شناسی نیز وجود دارد که می توانید از آن هم بازدید کنید. در موزه قوم شناسی قونیه آثار دستی ترکیه، لباس ها، جواهرات، فرش ها و وسایل خانگی زیبایی به نمایش گذاشته شده است، اما متاسفانه این موزه هم کمی قدیمی است و به آن رسیدگی زیادی نشده است.

6.مسجد سلیمیه

درست مقابل موزه مولانا در میدان، مسجد سلیمیه با یک گنبد عظیم و باشکوه واقع شده است. این مسجد بین سال های 1566 و 1574 ساخته شده است و اوج شکوه معماری عثمانی را به نمایش می گذارد. بهتر است که در زمان غروب آفتاب به این میدان بروید تا بتوانید عکس هایی زیبا از مسجد سلیمیه و موزه مولانا بگیرید، چراکه نورپردازی آن ها در تاریکی شب دیدنی است. از طرفی خیابان اصلی میدان پر از کافه و رستوران های جذاب است که می توانید در فضای باز آن ها بنشینید و یک چای و یا قهوه خوش طعم بنوشید و از دیدن چشم انداز زیبای گنبدها و مناره ها لذت ببرید و کمی ریلکس کنید.

7.مسجد عزیزیه

در همسایگی بازار پر جنب و جوش قونیه، مسجدی به نام مسجد عزیزیه وجود دارد که اگر به معماری علاقه مندید، به شما پیشنهاد می کنیم در طول سفرتان به قونیه از آن بازدید کنید. این مسجد در سال 1676 توسط مشاور عثمانی، مصطفی پاشا ساخته شد و در سال 1867 بعد از آتش سوزی دوباره سازی شد. به خاطر این مرمت در قرن 19، طراحی آن از سبک قرن 19 یعنی باروک تاثیر گرفته است. مسجد عزیزیه دو مناره با سبک روکوکو نیز دارد و محوطه داخلی آن به زیبایی نقاشی شده است. این دکوراسیون اروپایی در تضاد با طراحی سنتی خود مسجد قرار گرفته است و جذابیت خاصی به این بنای تاریخی در قونیه داده است.

8.چاتال هویوک

چاتال هویوک از نظر تاریخی بسیار ارزشمند است و قدمت این مکان به 9000 سال پیش بر می گردد و قدیمی ترین شهر ساخته شده توسط بشر است که تا کنون یافت شده است. هنوز تحقیقات روی این مکان ادامه دارد و اگر شما تابستان به قونیه سفر کنید، باستان شناسان را در حال کاوش روی زمین می بینید. این مکان یک موزه کوچک دارد که در آن می توانید با تمام کاوش ها و نکات مهم در مورد چاتال هویوک آشنا شوید.ار آن جا می توانید با یک کاروان به دو منطقه حفاری شده بروید و سطوح این شهر باستانی زیر اعماق زمین را تماشا کنید.

9.دهکده سیل

دهکده سیل در کناره شهر قونیه واقع شده است و خود قونیه ای ها برای تفریح و گشت و گذار یک روزه به آنجا می روند. دو کلیسای زیبای بیزانسی در دهکده سیل واقع شده است که می توانید از آن ها دیدن کنید. کلیسای سنت هلنا و کلیسای کوچوک که هر دو به تازگی بازسازی شده اند. داخل کلیسای سنت هلنا با سبک فرسکو (نقاشی آبرنگ روی گچ) دیزاین شده است.این کلیسای کوچک در روی یک تپه پشت دهکده واقع شده است و کاربری موزه دارد و در آن می توانید انواع ساعت ها و زمان سنج ها را ببینید .خیابان های دهکده با خانه های چوبی احاطه شده اند و زیبایی دلپذیری به فضا داده اند.

10.مجموعه صاحب عطا

این مجموعه مذهبی شامل یک مسجد، یک کلبه درویشانه و حمام می شود و در بین سال های 1258 و  1283 هجری ساخته شده است. این مجموعه به زیبایی دیزاین شده است. مسجد صاحب عطا دیزاین زیبا و کاشی کاری های  آبی رنگ و آجر کاری های قرمز رنگ بی نظیری دارد. امروزه این مسجد به موزه تغییر کاربری داده است و شما می توانید کلکسیونی زیبا از مقادیر مذهبی را در آن تماشا کنید.
در مسیر رفتنتان به مسجد صاحب عطا می توانید از مدرسه سیرچالی قونیه نیز دیدن کنید. این مدرسه که در سال 1242 ساخته شده است، کاشی کاری های زیبایی دارد که حتما از دیدنشان لذت خواهید برد. در این مدرسه کلکسیونی از سنگ مزارهای اسلامی و کوزه های تدفینی وجود دارد.

11.مساجد قونیه

داخل شهر قونیه اماکن مذهبی متعدد دیگری با معماری های زیبا وجود دارد که می توانید از آن ها نیز دیدن کنید. دیدن مسجد یارن میکرز (تولیدکننده های نخ) را در خیابان علاء الدین از دست ندهید. این مسجد تنها بازمانده مجموعه ای است که در سال 1201 ساخته شده است و توسط خانواده ای که تولید کننده نخ بوده اند، وقف شده است.

جالب است که بدانید که گفته می شود هم مولانا و هم پدرش روزگاری در این مسجد تدریس می کرده اند. مسجد برج هم در منطقه بازار شهر قونیه واقع شده است و ارزشش را دارد که زمانی از سفرتان را به دیدن آن اختصاص دهید. این مسجد در سال 1811 ساخته شده است و سقف آن که 8 گنبد دارد، با 10 ستون نگه داشته شده است و در یکی از اتاق های آن کلکسیونی از جامه های قرن 14 و 15 وجود دارد که دیدنشان خالی از لطف نیست.

12.موزه کویون اوغلو

احمد عزت کویون اوغلو عضو یکی از قدیمی ترین خاندان های قونیه ای بوده است که وصیت کرده بود تا کلکسیون عجیب و جذابش از اشیاء هنری، قوم شناسی و زمین شناسی بعد از مرگش وقف شهر قونیه شود. موزه ای که این اشیاء ارزشمند را نگه داشته است، یکی از جالب ترین اماکن دیدنی قونیه به حساب می آید. در این موزه می توانید آثار دیدنی از نقاشی های کمیاب گرفته تا کتاب های خطی ، فرش و ساعت های قدیمی را ببینید. اگر شما عاشق کلکسیون های قدیمی و جذاب هستید، حتما از این موزه زیبا و دیدنی در قونیه دیدن کنید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید